> Poštovani, > imam 28 godina i do sada nisam bolovala od nikakve kardiovaskularne bolesti. U 2007. godini mi se prvi put desilo povišenje krvnog tlaka na 170/120 uslijed stresa i svađe na poslu pred otkaz, inače imam normalan do niski tlak. Nakon toga mi se još u dva navrata ponovio visoki krvni tlak i to na 140/100. Od tada mi je tlak u redu osim što ujutro osjećam ubrzan rad srca (čim otvorim oči) ali samo tada, kasnije ne osjećam ubrzan rad, osim pri uzbuđenju što je normalno i jako se brzo umaram tijekom dana. Pušač sam i povremeno pijem alkohol (pivo) te imam uredski posao na kojem sjedim po 8 sati, a u zadnje vrijeme se ne bavim nikakvom tjelesnom aktivnošću.Napravljen mi je EKG na srčanoj u Sigetu: dijagonoza: R/S inversion area between V5 and V6 borderline ECG. > UZV srvca:Mitralni zalsitak: morfol. b.o., regurgitacija: blaga. Aortni zalistak: b.o., regurgitacija: nema. Trikuspisni zalistak: b.o, regurgitacija:blaga. Pulmonalni zalistak: b.o, regurgitacija u tragu. > Zaključak UZV: Kavitarne dimenzije i debljine stijenki u gr.normale. Valvule morfološki b.o. Minimalna mitralna regurgitacija. Uredne ukupna sistološka (EF oko 72%) i dijastolička funkcija LV. > Molim vas odgovor da li je to u redu, tj. da li je sa mojim srcem sve u redu i kakva je to dijagnoza. Nosila sam holter te je nalaz totalno u redu, a ergometrija također. Prije 2 dana sam ponovo imala tlak 145/90 te su mi na hitnoj dali injekciju Apaurina. Prošle godine mi je umro tata, a majka je boloesna pa postoji mogućnost da me to podsvjesno nervira. Da, majka mi ima 80% zakrčenja žila i ugrađen joj je stand. Mamin UZV srca je uredan. Molim vas za odgovor da li je opasna ta minimalna mitralna regurgitacija i na što moram pripaziti. Da li je to jako opasno? > Molim vas za odgovor. Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 24. 06. 2008.
    • Sa Vašim UZ je sve u redu, to je jedno sasvim normalno srce. Skok pritiska pri stresu je sasvim očekivana i normalna reakcija i toga nikog od nas se ne može poštedeti. Minimalna mitralna regurgitacija je nešto što Vam ne može praviti nikakve tegobe. A majka je tom ugradnjom stenta rešena, dobar UZ je znak da nema oštećenja srca.