Poštovani dr Perišiću, Već sam Vam pisala prije par mjeseci. Već nekoliko godina muče me aritmije, sinusna tahikardija, a kasnije su se pojavile i VES pojedinačne, kao i AV blok Mobitz I gradus II u toku sna. Izvršila sam mnogobrojne pretrage, antitijela na Koksaki virus koja su bila prisutna u neznatnom broju, zatim UZ u nekoliko navrata, blago se nazire trag MR na mitralnom zalistku, i čak elektrofiziološko ispitivanje zbog AV bloka. Ništa posebno nije ustanovljeno. Broj VES je na holteru od prije 6 mjeseci bio 139. Pijem presolol od 50 mg po potrebi. Izgleda da nema razloga za brigu, ali ja imam hronične tegobe. Čini mi se da je broj ekstrasistola čest, osjećam i bolove u podlakticama ruku, poput reumatskoh i bol sa lijeve strane leđa. Imam probleme i sa kondicijom, a i stomačne tegobe u vidu vodenastih stolica. Pokušavam sve zanemariti i prepisati to psihosomatici, uz povremeno uzimanje bensendina. Moj laički osjećaj je da mi se sakuplja neka voda u predjelu lijeve strane pluća, a često osjetim i kratkotrajan bol iza grudnog koša. Preskoci znaju boti česti. Ne znam šta više da preduzmem. Padalo mi je na pamet da uradim 3d skener srca na kom se može sve vidjeti. Kako sam operisala štitnu žlezdu (hormoni u redu) pomislim da nije ona uzrok. Eto, izvinjavam se beskrajno na opširnom pismu, ali mi sve to remeti kvalitet života, a i majka sam dvoje male djece , pa me srčane tegobe dodatno opterećuju. Da li je moguće da imam neku hroničnu infekciju na srcu, a da se ona jasno ne vidi na UZ? Ponekad imam i usporen puls sa više jakih udara..Znam da u mojim godinama (36) nisu uobičajene ozbiljene kardiološke smetnje, a i dojadilo mi je da idem od lekara do lekara. Da li postoje neke dodatne pretrage koje treba da uradim? Može li to biti reumatskog porijekla, zato što mi je u nekoliko navrata ASTO bio dosta visok. Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 17. 06. 2008.
    • Na osnovu informacija koje ste izneli, ne vidim razlog za neku zabrinutost zbog Vašeg zdravstvenog stanja. Ekstrasistole koje imate nisu ništa neuobičajeno, dodatne pretrage koje su uradjene isključuju mogućnost oboljenja srca. 3D skener neće pokazati ništa o Vašem srcu što već ne znamo. Ne verujem da imate hroničnu infekciju srca jer za to ne postoji ni jedan znak. Mislim da u ovom trenutku nema razloga ni za jedno dodatno ispitivanje. Sa 36 godina reumatske smetnje??? Malo je rano, a ako mislite na reumatsku groznicu nju sigurno nemate niti ste je imaali.