imam 42 god. ehokardiografski nalaz glasi : ehokardiografskim pregledom se registruje komplentna aortna mana sa maksimalnim grdijentom od oko 50 mmHg. Aorta sira u korenu , aorta normalna debljina zida sa bivularnim volumenima koji su degenarativno izmenjeni. Mitralni kuspsi voluminozni dobro pokretni. Leva predkomora, normalnih dimenzija .Leva komora uvecanih dimenzija zadebljanih zidova ocuvano sistolne funkcije snizene komplijanse bez segmentnih kinetici .Snizenje supljine i perikardni prostori b.o. Postovani Doktore, da li je za ovaj nalaz potrebna operacija ? p.s. nadam se da sam dobro prepisao nalaz :) Hvala

    Odgovoreno: 17. 06. 2008.
    • U ovom trenutku verovatno ne, obično se operacija preporučuje kada gradijent predje 70mmHg. Ali...treba uvek sagledavati i stanje pacijenta, prisustvo aritmija, srčane slabosti, ostalih komplikacija ove mane.