Moje pitanje se odnosi na terapiju moje majke i vase misljenje o njoj. Moja mama je 1929. God. Sa sledecim dijagnozama: cardiomyopathia ather et post infarcta subdecompensata angina pectrosi stabilis, insufficientio valvule mitralis gr ii et stenosis ostii arteriosis sinistri, st post innfarctus myocardii pareitis diaphragmalis et anteroseptalis, st post implanationem pace macer an iii mens pp av block completus, hypothyreosis athenio corporis gravis. Puno dijagnoza i veliki problemi sa lecenjem. Prva preporucena terapija bila je po otpustu posle ugradnje pace macera: cardiopirin 100, enalapril 1x2. 5, lasix 1x1, aldactone 1x25, dilatrend 2x3. 125 i letrox 1x50. Sa tom terapijom se lose osecala i na prvoj kontroli dr je izbacio lasix i aldactone a uveo diunorm i takodje je dodat dilacor 1x1. I posle ove terapije i loseg stanja mama je bila u bolnici gde po otpustu lekar prepisuje monisol, dilatrend, i letrox a izbacuje diuretike. Nakon dva dana mami pocinju otoci koji su se prosirili do kolena. Ja joj dajem lasix i pozivam internistu koji radi u bolnici da je privatno pregleda i predlaze: dilatrend 2x135, enalapril 1x5, lasix 1x, dilcoran80 2x i letrox od 50. Molim vas za vase misljenje. Unapred se zahvaljujem

    Odgovoreno: 13. 07. 2010.
    • Poštovana,
      Diuretike daju vašoj mami zbog otoka koji su najverovatnije srčanog porekla. Pošto se u dijagnozama pominje hipotireoza treba imati na umu da i ona može biti praćena otocima i onda bi trebalo modifikovati terapiju. I bubrežna slabost sa izbacivanjem proteina može dovesti do otoka, laboratorija bi bila od pomoći.