Dragi doktore Perisicu, terapija koju pijem je sinkum 4 po semi, coriazem retard 2x45mg, lometazid na svaki 4-5 dan po ½ tablete, bosentan(tracleer) 2x125mg, bolujem od hypertension art. Pulm. Prim. Interesuje me da li Vi imate pacijenta koji se leci bosentanom u Nisu ili neko od Vasih kolega? STA ZNATE UOPSTE O OVOM LEKU – BOSENTANU, KAO I O NJEGOVOJ PRIMENI? Da li za ovu dijagnozu, preprucujete I primenu vijagre? Na zadnjem ehu srca indirektno je procenjen pritisak SPDK na oko 50mmHg. Ostali parametri eha su u granicama referntnih. Puls oko 80 pri ravnom, uz stepenice do 105, pritisak 105/60, blago zamaranje uz stepenice, po ravnom neprimetno sem u pms fazi, tada je povecano kao I posle lometazida, sta treba da se preuzme tada u pms fazi, da bi zamaranje bilo manje? Imam dobar apetit, lepo spavam. Da li smem uz ovakvu terapiju da popijem casu dnevno kupinovog vina? Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 15. 06. 2008.
    • Bosentan nikada nisam davao pacijentu sa primarnom plućnom hipertenzijom i nije u srpskoj farmakopeji. Vijagra se može davati u PPH, postoje radovi na tu temu, ali je u pitanju jako velika doza. Što se tiče čaše kupinovog vina, nemate nikakvih smetnji da je uzmete.