Postovani doktore, molim Vas za tumacanje nalaza – stetoskopom akcentovan P2, sumovi se ne cuju, akcija ritmicna na srcu, EKG – desna osovina sa inkomletnim blokom desne grane, sinusni ritam. Da li opasan taj blok I sta je to P2, I kako moze da stvara smetnje kod pacijenta? Unapred puno hvala!!!!

    Odgovoreno: 15. 06. 2008.
    • P2 je pulmonalna komponenta II srčanog tona, čuje se nad ušćem arterije pulmonalis. Inkompletni blok desne grane označava da se na >EKG-u vidi ometeno sprovodjenje impulsa kroz desnu granu Hisovog snopa (postoji i leva). Ova dva nalaza u kombinaciji znače da bi bilo poželjno uraditi ultrazvuk srca da bi se isključilo postojanje neke anomalije.