Postovani, najpre hvala za vase savete koje dajete preko web stranice, moj otac ima 59 godina, pre 7 godine u beogradu je imao operaciju tj. Hirurska revaskularizacija miokarda i dvostruki acb (mammaria na ria i venski graft na acd) . Pre tri meseca bio je u vojnomedicinskoj akademiji u beogradu na kontrolu sa sledecim objektivnim nalazom: normalne gradze, eupnoican, kardijalno kompenzovan, bez znakova periferne limfadenopatije. Na plucima normalan disajni sum, srcana radnja ritmicna, tonovi jasni, sumova nema. Holesterol i trigliceridi na normali. Ekg: sinusni ritam levogram: fr- 80, pq – 155, znaci bdg, znaci hlk sa opterecenjem. Doktor mu je predlozio da pri sledecoj kontroli uradi ergotest, eho srca ili pak stress eho. Zadnjih mesec dana, moj otac, jasar misini, osecuje bol (zategnuce) u grudima, redovan je pusac, pije dosta kafe i tako da je ovih dana uradio i ehokardiografiju, koja je prilozena na atachu. . Pored ehokardiografije uradio je i ergo test, gde je dobio sledece nalaze kao sto su na slici, … na kraju posle ergo testa, doktor mu je predlozio da uradi koronarografiju posto navodno posle ergo testa osetio bol u grudima i da ergo test je izasao pozitivan. Molim vas pregledajte rezultate oba testa koje sam vam ostavio na atachu i dajte nam vase misljenje…. Mi zivimo u prizrenu, i moje pitanje je da pre tri meseca otac je bio u beogradu i tamo je bilo sve ok, sumnjam da za 3 moze tako naglo da mu se pogorsa situacija, iskreno reci sumnjam na nase doktore ovde u prizreno na njihovo iskustvo i profesionalnost, sto sada i psihicki opterecuje moga oca koji misli da je sada ozbiljno bolestan, jer mu je doctor, navodno sve najgore pricao. . Molim vas cekam na vas savet i sta vi predlazete dalje da uradimo…. Hvala unapred. A. M.

    Odgovoreno: 22. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Mislim da je interpretacija testa opterećenja netačna. Najvažnije je kako vaš otac podnosi fizičko opterećenje tj. Hodanje, rad, a test se pre svega interpretira na osnovu onoga što pokaže ekg. Neka nastavi sa svojom terapijom za sada. Ako nema bolove na napor, na hladnoću, posle obilnog obroka, samo terapija i to je dovoljno. Posle operacije gde se stavi mamaria, vrlo retko sam vidjao potrebu da se nešto ponovo radi.