Poštovani doktore! U velikoj sam dilemi. Imam 33 godine, u septembru 34. Imam dijagnozu perikard deblji sa perikardnim athezijama, i ekstracistole već 15 godina. Pre 3,5 godine utvrdili su mi koksaki virus B grupe, s tim da su mi rezultati pre godinu i po dana rezultati bili dobri na ovaj virus. Brzo se zamaram i od tada nisam više proveravala stanje na ovaj virus. Pre par meseci su mi rekli da sada imam ozbiljnije aritmije, srce mi preskače često i posle svakog 3-10 otkucaja. Moj sin ima 11 godina što znači da sam probleme sa srcem imala i kada sam njega rodila, mada se stanje sada pogoršalo i svaka prehlada na mene deluje vrlo loše. Pijem s vremena na vreme Q-10, kompleks vitamina B, oligovit i selen, ne znam da li je to prava kombinacija jer sam oligovit i selen sama uvela kao dodatak ostalim vitaminima. Od terapije pijem propafen. Želela bih da rodim drugo dete jer smatram da mi je ovo poslednji voz s obzirom da ću već sledeće godine imati 35.godina a i velika je razlika između dece. Smem li ove vitamine da pijem u prva tri meseca s obzirom da ništa za srce ne smem da pijem u prva tri. Sa prvim detetom sam pila verapamil u trudnoći zbog giniprala jer sam imala problema. Vaš savet bi mi mnogo značio da li smem da se usudim na ovaj korak i da li koksaki virus utiče na plod, koje bi još analize trebala da uradim da bih bila sigurna. U nadi da ćete mi odgovoriti na pitanje unapred Vam se zahvaljujem na vremenu i razumevanju. Pozdrav!

    Odgovoreno: 05. 06. 2008.
    • Vitamine smete da uzimate u trudnoći ali ako Vam regobe sa ekstrasistolma budu veoma izražene nećete smeti da uzimate ništa od lekova. Koksaki virus ako je stalno u Vašem organizmu može praviti probleme ali se oko trudnoće i prisustva virusa trebate konsultovati sa Vašim ginekologom.