Poštovani, imam u labaratorijskom nalazu krvi u dijelu enzimi povišenu vrijednost ldh 288 u/l, kao i neznatno povećanu vrijednost ck od 214 u/l. Anamneza bolesti: nakon preboljenog infarkta miokarda parietis anterioris od 06. 07. 2006. I st. Post cabg x3 (lad-lima, rca, om2 cum vsm) - off pump od 28. 07. 2006. - operacija trostruko aortokoronarno premoštenje- 3 bypassa. Pri otpustu iz bolnice magdalena ck 272, ldh 198 od 05. 08. 2006. Od tog vremena preko rehabilitacije uglavnom je bila povećana vrijednost ck od 394 do 220, dok je ldh bio samo jednom povećan i to 265, do sada. Od tegoba imam učestale grčeve nogu u zoru, ali u zadnje vrijeme rijeđe. Dg: i25 - kronična ishemična bolest srca z951 - stanje iza cagbx3 2006 i10 - esencijalna (primarna) hipertenzija e782 - mješovita hiperlipidemija terapija: concor 5 mg, andol 100, pigrel 75 mg 1x1 tbl, norvasc 10 mg, sortis 1x20 mg navečer, tritace 1x10 mg, ezetrol 1x10 mg, tertensif sr 2x tjedno, ntgl spray po potrebi. Oko 2 god. Od povećane vrijednosti ck uzimam dnevno 1 magnezij u obliku šumećih tableta. Zaključno, postavljam ponovno pitanje vezano u povišenu vrijednost ldh od 288 u/l i općenito uz probleme povećanih vrijednosti ck. Ispričavam se na dužini teksta. Zahvaljujem unaprijed na adekvatnom odgovoru. Srdačan pozdrav, primi goran

    Odgovoreno: 23. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Povišene vrednosti enzima u krvi koje pominjete mogu biti znak hroničnih zapaljenskih procesa na nekom organu. Pre svega treba ispitati jetru i pluća (zbog nivoa ldh) , sortis takodje može biti odgovoran za porast cpk. Trebao bi vam savet kliničkog farmakologa, u magdaleni ga sigurno imaju.