Postovani, rodjena sam 1952. God i imam visok krvni pritisak vec 25god (140/90, 150/90) . U pocetku sam koristila presolol 2x1 i bensedin po potrebi koji su mi uredno regulisali pritisak. Pre 2 godine pojavila mi se alergija, ustanovljeno je da je od lekova i od tada pijem po preporuci lekara alopres 5mg i ksalol ujutru i uvece, ali posto alopresa nema sada u prodaji koristim zamenu (takodje ujutru i uvece) . Ponekad mi se desi da mi pritisak u vecernjim satima bude 190/1oo i tada se moram javiti lekaru koji mi daju ampulu za izbacivanje tecnosti i pritisak se regulise. Mozda terapija koju uzimam nije dovoljna, ali posle analiza koje su uradili zbog alergije znam samo koje lekove ne smem koristiti (presolol, bensedin) pa da li vi imate neku preporuku? Hvala unapred

    Odgovoreno: 22. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Lek vam se ne može propisati na ovaj način i ja sam samo u savetodaavnoj ulozi. U vašoj situaciji preporučio bih da se javite lekaru zbog terapije a moj izbor bi bio kombinacija leka iz grupe antagonista kalcijuma (recimo norvasc) i ace inhibitor (recimo monopril) . Doze treba odrediti vaš doktor. Pritisak se mora dovesti na vrednosti ispod 140/90mmhg.