Poštovani, htela bi da me posavetujete, jer pre ću dobiti od vas savet nego dok čekam da se zakažem preko coll centra, pa dok čekam dan kada se zakazuje kod kardiologa. . . . Pa dok mi nađu slobodan termin. . . . Ako nemaš para možeš da umreš slobodno. Radi se o suprugu, 43 godine, povišeni krvni pritisak, terapija mu je enelapril i nebilet tablete, sve je to ok. Ali u međuvremenu se pojavio giht za koji koristi alopulinor. Pročitali smo da enelapril i alopulinor ne idu zajedno i šta sada, šta da pije a da mu pritisak ne raste a da sanira giht, da li je dovoljan ovaj nebilet dok pije lek za giht. Šta uraditi, molim brz savet jer smo kod kardiologa zakazani za 04. 06. . . . . . Ovu terapiju mu je dao kardiolog iz kamenice jer smo tamo išli pre neku noć zbog pritiska, pušten kući i rečeno da se javi lekaru u dom zdravlja. Unapred hvala

    Odgovoreno: 21. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Enalapril je iz grupe ace inhibitora i ako vaš suprug ne može da uzima lek iz te grupe ostaju beta blokatori, antagonisti kalcijuma, blokatori at receptora i diuretici. Uvek ostaju i nefarmakološke metode: smanjenje unosa soli i tečnosti. Odgovor dobijate sada jer nisam mesec dana bio u srbiji.