Postovani. U novembru 2008. Godine imao sam pritisak 140/90. Nisam se osecao dobro, pa nakon ispitivanja ekg-a i rezultata krvi koji su bili uredni doktor mi je prepisao presolol (po cetvrtinu ujutru i uvece) . Medjutim, tokom terapije uvek mi se jednom nedeljno desavalo da pritisak skoci do 130 sa 90 uz osecaj mucnine. Terapiju sam uzimao dva meseca, uz postepeno smanjivanje u decembru. Terapiju sam prekinuo u januaru 2010. Krajem januara 2010. Sam radio ehokardiografski nalaz sa sledecim rezultatima: aorta u korenu 30mm, separacija veluma 17 mm, leva pretkomora 36mm, desna komora 20 mm, lv edd 50mm, lv esd 28, ef 63% , fs 43% , septum 9 mm, zadnji zid 8 mm, perikadni izliv 6 mm. Posto je nalaz pisan rucno, i nejasno priblizno bi sledeci rezultati bili tmp (e/a) vmax (m/secc) 0. 75 regurgit +, ao. Protok i a. Pul (0. 3 ili 0. 9 ili 93, nejasno napisano) ttp (e/a) o. 58 (i za ovaj broj nisam siguran) . Doktor je inace rekao da nema o cemu da brinem i prepisao cetvrtinu propranolola ujutru i po potrebi popodne (+ bromazepam iskljucivo po potrebi od 3 mg) . Terapiju sam uzimao mesec dana do dva, i desavalo mi se da pritisak dodje do 140 ili 130 sa 90, pa se nakon ponovnog merenja u potpunosti normalizuje. Ekg nalaz uredan. Zbog bolova u vratu i ledjima sam bio i kod neurologa gde mi je konstatovan blagi panicni napad i s obzirom na ehokaridoloski nalaz, uredan ekg, uredan eeg i uredne analize krvi nalaz prepisan rivotril (cetvrtina ujutru i uvece) . Neurolog je izbacio propranolol iz upotrebe. Nakon mesec dana rivotril mi je takodje smanjen samo na cetvrtinu i uskoro bi trebalo da ga izbacim iz upotrebe. I pored toga desi mi se jednom mesecno da ponovo dodje do povisenog pritiska 140 sa 90, a nakon ponovnog merenja opet se normalizuje. Moje pitanje je vase misljenje za moj ehokardioloski nalaz i da li psiha (strah od visokog pritiska) moze da utice na povecanje krvnog pritiska iz cista mira? Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 11. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Ehokardiografski nalaz vam je normalan i sa te strane nemate šta da brinete. Naravno da psiha može da utiče na porast krvnog pritiska i zato su sedativi efikasni u terapiji. Propranolol se ne sme naglo prekidati i neki drugi lek iz te grupe bi bio bolji izbor za vas.