Poštovani doktore, imam 44 godina, i pre nekoliko dana sam otpusten iz bolnice sa dijagnozom i20. 0 angina pectoris non stabilis, i10- hypertensio arterialis essentiali (primaria) . U bolnici sam proveo 8 dana a nakon naglog skoka pritiska 160/90 i tri dana proveo u koronarnoj jedininic, te nakon toga nastavio lečenje jo 5 dana. Urađen mi je eho srca i evo rezultata: "leva komora normalnog oblika snižene sistolne funkcije ef oko 55% , hopokinezija proksimalnog i mid. Seg. Prednjeg zida. Dijastolna funkcija očuvana e/e=7, 7. Mr1+. Desne šupljine b. O. Nema perikardnog izliva prepisana mi je sledeća terapija: cardiopirin 1x1000 plavix 1x75 ntg po potrebi concor 1x 2, 5 monopril 2x20 simvor 20mg bromazepan 0, 003 1+1/2+1 zoloft 0. 05 1x1/2 ujutru sada čekam jer treba da mi rade sintigrafiju 18. I 19. Maja i da 20. 05. 2010. G. Nosim holter ekg, te bi nakon toga moj lekar odlučio pta dalje sa mnom. Napominjem da već tri godine imam problema sa povišenim pritiskom, i do sada sam pio nebilet 2x 1/2 i monopril 1x10, a od 01. 01. 2010. G. Pio sam lodoz 1x 5mg i monopril 1x10mg. Prestao sam da pušim pre 3 godine, fizički sam aktivniji mada je verovatno to nedevoljno, ali eto. . . Sada se bojim da hodam duže, mislim da će me zaboleti u grudima ili da osetim pečenje, imam strah da se udaljim od kuće sam, čini mi se da se brže zamaram kako da izlečim ili zalečim svoju bolest i šta me čeka u budućnosti a što se odnosi na lekarske intervencije.

    Odgovoreno: 03. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Do sada već imate i nove informacije o svojoj bolesti, ali generalno, pacijent koji ima dijagnozu nestabilne angine pectoris treba da uradi koronarografiju. Terapija je adekvatna za tegobe i dijagnoze koje imate. Strah je uvek loš drug, ako je potrebno konsultujte psihijatra da vam uvede neki anksiolitik u terapiju.