Postvani. Prosle godine u aprilu mesecu sam prvi put osetio slicne tegobe u gudnom kosu kao isada. Blagi bol. Obratio sam se lekaru koji je ustanovio ostru t liniju i povisen krvni pritisak 140 sa 90. Poslao me je u bolnicu da mi se uradi test na enzime gde je sve bilo dobro. Tada sam dobio da pijem kardiopirin i bisoprolol od 5mg. Nisam koristio lekove sve do sada. Na nagovor lekara i iste vrednosti pritiska i iste vrednosti t linije opet sam otisao kod interniste koji me je poslao na ergo test. Uradio sam i test gde su rezultati sledeci, , the patient exerciesed accoring to the bruce for 6. 42 min /s, ashieving a work level of max. Mets 8. 10. The resting heart of 118bpm rose to a maximal heart rate of 169bpm. This value represents 97% of the maximal, age/predicted heart rate. The resting blood pressure of --/--mmhg, rose to a maximum blood of 190/110 mmhg. The exercise test was sopped due to target heart rate achieved. Interpretation sumaru; restun ecg; left ventikular hypertrophy. Functional capatitet; normal. Hr response to exercise; appropriate. Bpresponzse to exercise; resting hypernsion-appropriate response. Chest pain; none. Arrhythmias; none. Overall impression; normal stess test. Molim vas da mi objasnite ovo u vezi testa. Kod prvog vadjena krvi glulkoza 6, 9 holesterol ukupni 6, 1 hdl/holesterol 0, 85 ldl/holesterol 4, 36 trigliceridi1, 99 i ldh 795 ostali rezultati normalni. Nakon teesta i analize krvi pocinjem sa 5 mg. Bisoprolola sto mi spusta pritisak na 110/80 i jako mi se spava. U savetu sa lekarom smanjujem dozu na pola tablete uvece i ujutru i to me uspavljuje, i to dozu smanjujem na 1/4 ujutru i uvece i to me uspavljuje. Nakon prve poijene tablete osecam u ustima suvocu, nemam osecaj zedji vec samo suvocu koju suzbijam limunom. Kako smanjujem doze leka taj osecaj je manji. Nakon 7 dana od prve analize krvi radi drugu koja pokazuje veci nivo secera 7, 2 holesterol ukuoni5, 7 hdl/holesterol 0, 73 ldl/holesterol4, 06 trigliceridi 1, 92 ldh 211. Izvinjavam se sto sam ovako opsiran. Molim vas da mi kazete da li sa nalazom testa mogu da nastevi sa rekreativnim sportom, koju bi dijetu trebao da koristim. Nikada do sada nisam imao problem sa secerom. Visok sam 185cm tezak 106kg. A uz brzo hoanje, voznju bicikla i malim fudbalom za mesec ipo dana skinuo sam7kg. Nekada sam se aktivno bavio sportom. Molim vas da mi kazete kako da koristim bisoprolol tj. Da li da ga pijem i kada mi je pritisak normalan, jer sam u mogucnosti da ga svakonevno meri sa manzetnom i stetoskopom. Unapred vam se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 03. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Test opterećenja ne pokazuje znake ishemije srčanog mišića i javlja se samo hipertenzivna reakcija. Imate višak težine koji bi trebalo regulisati. Lekovi poput bisoprolola se uzimaju svakodnevno, i može se modifikovati doza po danima, zavisno od vrednosti pritiska. Aktivirajte se slobodno. Dijetu daje nutricionista.