Postovani, imam 30 god. 190 sm visine i 100 kg tezine!! Osetio sam pre petnaestak dana nelagodnost, glavobolju i probadajuci bol u grudima i ledjima, a dok sam igrao fudbal osetio sam vrtoglavicu i odustaood igranja!! Izmerio sam pritisak i bio je 175/110!! Imao sam slicne probleme u zadnjih 3-4 god, ali pritisak nikad nije iso toliko, najvise 150/100 i nisam imao vrtoglavice prilikom fizickog napora!! Javljao sam se ranije lekaru, ali su mi rekli da je to privremeno i da je zbog stresa, tj na nervnoj bazi! Sad sam se ponovo javio kod kardiologa i on mi je na osnovu ekg-a utvrdio dijagnozu "hipert. Art. Hlp ii b" i ekg lvh!! Na osnovu toga mi je prepisao lekove concor i tritace i otkacio me, bez ikakvog saveta i objasnjenja o cemu se radi! Posto mislim da je sve to povrsno, molim vas za savet i za dalja uputstva i kako da se nosim sa problemom i koji je moj problem ustvari!! Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 01. 06. 2010.
    • Poštovani,
      S obzirom da imate višak težine, a to može biti razlog za uvećanje pritiska, prvo poradite na tome da skinete bar 5 kilograma. Što se tiče hipertenzije, ja mislim da se na osnovu jednog-dva merenja ne može postaviti dijagnoza i dati terapija pa vam predlažem da tokom 10-15 dana merite pritisak 2-3 puta dnevno, (najbolje da vam to radi neko drugi) , da stavite to na papir i sa tim kod doktora. Hipertenzija je sve preko 140/90mmhg, hlp je hiperlipoproteinemija tj visoki holesterol i trigliceridi u krvi.