Poštovani, moje tegobe su počele tokom novembra 2009. Godine sa simpomima respiratorne infekcije, koji su ubrzo prestali, ali me posle toga ostala svakodnevna povišena temperatura, odnosno temperatura mi je u jutarnjim časovima oko 36, 4c da bi u popodnevnim satima došla do 37, 5c, a u kasnim večernjim satima spušta se na oko 37, 0c. (napomenula bih da nisam sklona povišenim temperaturama i da mislim da sam u životu svega jednom ili dva puta imala teperaturu preko 38, oc.) u to vreme počelo mi je i često lupanje srca, čak i u periodima mirovanja, a počela sam i neverovatno da se zamaram i gubim dah i pri najmanjem naporu (nameštanje kreveta, peglanje jedva jednog komada odeće, hodanje stotinak metara, a pri penjanju na treći sprat po 2-3 minuta ne mogu da dođem do daha i progovorim kao da sam trčala) , povremeni bol u grudima sa leve strane i česte vrtoglavice. . . Napominjem da nikada nisam imala ranije nikakvih srčanih problema, a sve navedene tegobe traju i dalje. Urađeni su pregledi na orl, a išla sam i na atd, a rađen mi je i ultrazvuk štitne žlezde, kao i hormoni t3, tsh i ft4, gde su mi nalazi bili uredni. Tokom janura sam bila na infektivnoj klinici, gde su mi obavljene analize krvi, koje su koliko sam shvatila sve bile u granicama, dok je jedino analiza na koksaki viruse b grupe, koja je rađena na torlaku, pokazala sledeće rezultate: cb1 <1: 16, cb2 <1: 16, cb3 1: 128, cb4 1: 512, cb5 1: 256. Ponovljeni nalaz krvi u martu je pokazao identične rezultate. Dijagnoza koja mi je napisana posle prve serologije je myopericarditis, coxsaci virosis, dok je prilikom naredna dva odlaska kao dijagnoza napisana šifra i51. 4 i rečeno mi je da oni nikakvo lečenje ne mogu da preduzmu, već da sva lečenja obavlja internista, a da će tegobe trajati vrlo dugo, čak možda i preko godinu dana i da tačnu prognozu niko zaista ne može reći. Tokom januara mi je urađen i eho srca na kome je napisan sledeći zaključak: "aorta normalnog promera a u korenu triveralna, uredne separacije kuspusa i protoka. Mitralni kuspusi delimično fibrozno izmenjeni, više pmk koji diskretno vrhom propada u sistoli uz trag mr. Leva pretkomora normalne veličine. Leva komora normalne veličine, bez segmentnih ispada u kinetici dobre sistolne funkcije. Desna komora normalne veličine trag tr. Perikard izrazito zadebljana, hiperhogen, prazan uz parcijalne priraslice na lateralnom zidu leve komore. " poslednji ekg je rađen pre nekoliko dana sa sledećim vrednostima: p/pq: 102 ms/123 ms, qrs: 85 ms, qt/qtc/qtd: 342 ms/416 ms/ -, p/qrs/t axis: 72°/75°/-3°, heartrate: 102 bpm. Možda bih trebalo da napomenem i da mi je jedan od lekara posle sedenja od oko 1h merio puls 110, a i u popodnevnim časovima mi puls u stanju mirovanja često prelazi vrednost 100. Od februara sam na terapiji: 2 meseca trental 3x400mg, a tri meseca selen 2x50mg, magnezijum 1x250mg vitamin c 1g, a ehinacea 1 kapsula dnevno godunu dana svakog drugog meseca i savetovano mi je mirovanje. Lekarska komisija mi je u međuvremenu dva puta zatvarala bolovanje, suprotno mišljenju interniste. Lekari iz lekarske komisije, a i pojedini lekari opšte prakse su sada počeli da mi ubacuju neke čudne ideje kao što su od onoga da bih trebalo da legnem u bolnicu, do onoga da mi nije ništa i da ove tegobe nikako ne bi smele da traju toliko dugo. Zamolila bih za savet u kom pravcu bi trebalo da nastavim lečenje i koje bih još dodatne analize i preglede trebalo da uradim ili da ponovim neke. Takođe bih zamolila i odgovor na pitanje da li prestanak mirovanje, pored toga što mi predstavlja vrlo veliki napor i sam odlazak i dolazak sa posla, a naravnio i rad, može da proizvede kasnije i neka trajnija oštećenja? Unapred hvala

    Odgovoreno: 01. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Ako je dijagnoza mioperikarditisa kod vas tačna (to je upala srčane maramice i srčanog mišića, kao posledica virusne infekcije) , u pitanju je ozbiljno oboljenje. Sa druge strane ultrazvuk srca vam je gotovo normalan. Dobijate terapiju koja ima za cilj da podigne opšti imunitet i to je u redu. Mirovanje se preporučuje ali u periodu kada se smatra da je miokarditis aktivan. Što se tiče novih pregleda, možda samo kontrolni ultrazvuk srca.