Postovani, citala sam o simptomima marfanovog sindroma, izmedju ostalog, najozbiljniji su problemi sa srcem. Zanima me da li je aritmija jedan od znakova (ukoliko osoba ima jos neke simptome) za tu bolest? Da li se putem ekg-a mogu videti neke nepravilnosti zbog kojih bi lekar posumnjao na marfana i kome se sem kardiologa treba obratiti za utvrdjivanje tog sindroma. Interesuje me jos da li se mogu zaista resiti svi problemi vezani za taj sindrom ukoliko se otkrije na vreme? Izvinjavam se sto sam postavila ovoliko pitanja ali mi zaista znace svi odgovori. Hvala vam puno

    Odgovoreno: 08. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Promene na srcu u marfanovom sindromu najčešće ne daju simptome ali izazivaju vrlo ozbiljne promene pre svega na aorti. To uvećanje aorte (aneurizma) može završiti i fatalno zbog pucanja istanjenog zida. Ekg nije ni specifičan niti senzitivan u otkrivanju ove bolesti. Ako se otkrije ranije, to samo skreće pažnju na ozbiljnu bolest čije efekte treba pažljivo pratiti.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #60022

    • Dobar dan, zelim da mi kazete jel moguce u potpunosti izleciti sve propratne simptome bolesti (znam da se sindrom ne leci) i kome se obratiti osim kardiologu (ili samo njemu) ukoliko zelim da utvrdim da imam taj sindrom? Zivim u beogradu pa me interesuje kojoj ustanovi da se obratim? Hvala, pozdrav!

    • Interesuje me isto sto i nju, jel se moze potpuno izleciti (znam da se lece sindrom ne moze izleciti, vec propratne tegobe) i kome se jos osim kardiologa obratiti (ili je samo on dovoljan) ? Zivim u beogradu, pa me interesuje ukoliko je potreban jos neko osim kardiologa, kojoj ustanovi da se obratim? Hvala vam