Imam 32. godine, a od svoje 27. imam monomorfne VES. Na holteru radjenom pre tri godine imao sam 102 VES, od kojih jednu bigeminiju i jednu trigeminiju. Uradio sam EHO, ERGO i kardiolog mi je rekao da nema poremecaja na samom srcu , da je normalno, nema ishemije i da su uzroci neke druge prirode (ektopicna tkiva). Terapija koju uzimam je Concor 5mg svako jutro i 1.5mg lexilium ujutru i uvece. U poslednje vreme subjektivno ih dosta vise osecam i to uglavnom popodne, uvece i preko noci, kao i skoro uvek kada se najedem i ti napadi aritmije traju po par minuta. Molim Vas, ako mozete, da mi objasnite koliko su ove VES opasne po srce i da li mogu da izazovu ozbiljne srcane probleme, kao i to da li ih je moguce kvalitetnije leciti i sublimirati. Samostalno uzimam Mg, omega 3 i tablete na bazi gloga i belog luka.
    Unapred Vam hvala.

    Odgovoreno: 19. 02. 2007.
    • Ventrikularne ekstrasistole (VES) su prevremeni srčani udari koji nastaju iz tkiva leve ili desne srčane komore. VES mogu predstavljati znak bolesti ali se mogu javiti i u mnogo stanja gde nema organskih poremećaja ili mogu biti znak poremećaja nekog drugog organa a ne srca. VES se mogu javiti kod iscrpljenosti, nakon intoksikacije nikotinom ili alkoholom a u nervoznih ljudi mogu biti svakodnevni nalaz. Ukoliko je nervoza razlog za VES onda ih na Holteru neće biti preko noći a javljaće se u budnom stanju. Ako osećate VES posle obroka pokušajte sa manjim obrocima. Nekada kardijalna hernija ( "kila" na gornjem delu želuca) može biti razlog za nastajanje VES – u tom slučaju treba konsultovati gastroenterologa. U gojaznih ljudi se mogu javiti u polusedećem ili ležećem položaju jer onda stomak pritisne srce i javljaju se VES. Nivo opasnosti monomorfnih VES (to znači VES iz jednog centra – žarišta) u Vašem slučaju je jako nizak a vrlo verovatno da ne postoji organski poremećaj koji dovodi do njih već je u pitanju neka od opisanih situacija. Od terapije koju uzimate efikasni su Concor i Mg u suzbijanju VES.

Komentari na pitanje: #6

    • Dobar dan, ovde najveca panicarka na svetu. Vec nedelju dana osetim kako mi srce lupa. Merim pritisak i on je najvisi 124/76 (sto nije visoko) a puls mi je 89. Imam 43 godine. Da li lek acrasulid (kojeg koristim jedno dve godine od 50mg jednom dnevno) ili ideos (kalcijum) mogu da uticu na rad srca. Unapred hvala i srecna vam nova godina.

    • Postovani imam 26 god. Nekoliko puta u toku godine mi se desavaju napadi paroksizma tahikardije srca, lezao sam na vma i tamo obavio sve preglede, test opterecenja, ekg, nosio sam holter, uradjen mi je ultra zvuk srca i rekli da je sve u redu i da to moze i ne mora vise da mi se desava ali se meni povremeno javljaju preskakanja i po nekad ti napadi tako da mi nije sve jedno. Gastroenterolog mi je rekao da imam hiatus herniu ali da to nije strasno. Pijem 1/4 presolola dnevno. Na dedinju sam na listi cekanja za elektrofiziologiju i rekli su mi da nakon toga necu imati potrebe za lekovima. Ako mozete malo vise da mi kazete o mom problemu i elektrofizioloskom pregledu na kardiovaskularnoj klinici dedinje. Unapred zahvalan.

    • Posle uradjenog stenda driver rx 3,0x15mm na proksimalnu rca i godinu dana posle uradjenog koronarnog angiograma prenosim vam sledeći nalaz: glavno stablo je normalne dužine_bez stenoze_lad koronarna arterija je srednjeg kalibra. Ova arterija je bez stenoza u svom proksimalnom i distalnom segmentu. _cirkumfleksna koronarna arterija je srednjeg kalibra. U proksimalnom segmentu cirkumfleksne konorarne arterije postoji značajna stenoza 100%, ne postoji anterogradni protok. -rca je srednjeg kalibra ne registruje se in stent restenozna mestu ranije stavljenog driver rx3, 0x15mm stenta. Rca je dominantna arterija. Koristim concor 1,25mg, kardiopirin 100mhg, vasilip 20. Mg. Plavix sam koristio mesec dana posle ugradnje stenta. Zabrinjava me 100% stenoza opisana u angloografskom nalazu. Hvala

    • Ja imam 21 godinu i sledece probleme: sportom se (barem rekreativno) bavim citav zivot. I krenuo sam tako u cetvrtom razredu srednje skole u teretanu. Vezbao sam bas dosta (verovatno previse) sto svakodnevno u teretani, sto kada se vratim kod kuce. Problem je sto sam veoma malo radio aerobne treninge ( trcanje). I posle 1,5 godine u teretani, javio mi se bol u grudima prilikom dizanja tegova. Uplasio sam se kao nikada, nisam mogao da spavam od straha par dana. Isao sam kod doktora, rekli su mi da imam mali sum na srcu, nista strasno, ali mi je pritisak bio povisen oko 145-90 (najveci izmeren). Pa sam radio ekg, ultrazvuk abdomena, analizu krvi, cak i rendgen grudnog kosa i sve je to bilo u redu. Rekli su mi da mogu i dalje da treniram, ali da ne preterujem. Od tada mi se cini kao da mi se ta bol vrati posle 3, 4, 6 meseci, valjda kada preteram sa treninzima. U sasvim sam dobroj kondiciji, odigram npr 10 basketa (do 21) bez problema, sta vise trcim vise i uz manje napora od drugih. Inace, boli me nekada sa leve, nekada sa desne strane, nekada blizu sredine. Bol traje kratko, sekund ili mozda par sekundi. Nje ona nesto jaka da moram da stanem ako hodam. Brine me to sto osecam neki bol u rukama, cini mi se vise u desnoj i u stomaku, vise sa leve strane. Pa sam se uplasio da nije angina pektoris. Ali tesim se kao mlad sam, nikada nisam zapalio cigaretu, zdravo se hranim, sportista sam, a i niko mi u familiji (racunajuci babe i dede) nije bolovao od toga. Inace, setam bas dosta, mislim da predjem desetak km dnevno. Kada sam bio kod doktora poslednji put, preslusao mi je srce i pluca i rekao da je to odlicno. Pritisak mi je bio 130/80. A narednih 10 dana sam merio pritisak i puls kod kuce i uvek je bio u granicama normale (do 140 90 i od 60-80 otkucaja). Dakle, najvise se plasim da nije angina pektoris, pa me zanima (ako je ne daj boze stvarno to), moze li se ona izleciti posto sam prilicno mlad? Ne gubim dah kada me to zaboli. Takodje, mogao bih prstom odrediti mesto bola precizno. A ni puls mi se ne ubrzava kada zaboli. Inace mi ni ne smeta taj bol koliko me nervira neka napetost u rukama i nerviranje koje osecam s obzirom da sam do pre godinu i po mislio da sam neunistiv. Sve te simptome osecam po nekoliko dana (cak i nedelju dana), a narednih nekoliko meseci (3 do 6) uopste ne. Ne rekoh da me nekada zaboli glava (ali na kratko i prilicno retko) ali ja to kao povezujem sa ucenjem (ucim dosta jr sam student) u potiljacnom delu sto takodje ukazuje na visok pritisak: (napisao sam dosta, mada bih mogao i vise detalja dati. Uvek mi bude dobro dan posto odem kod doktora, pa kontam da tu ima i straha dosta. Sta vi mislite da bi moglo biti u pitanju?? Unapred zahvalan! Ps: planiram otici uskoro na eho srca, pa ili pukovnik, ili pokojnik!