Postovani, molim vas unapred da mi oprostite zbog narednog preopsirnog pisma, naime, majka mi je 2005. Imala kateterizaciju (implantiran stent) , sa restenozom od 30% nakon par meseci (utvrdjeno drugom kateterizacijom) , ali nisu direli nista. . . . Ona ima 60 godina, gojaznija je, pusac. . . . Izvolite izvestaj iz bolnice (otpusna lista): radi se o pacijentkinji koja je u vise navrata kardioloski ispitivana u ins. Za kvb sr. Kamenica zbog koronarne bolesti srca 2005. God. Implantiran stent, iste godine ptci. Hipertonicar, dijabeticar (na dijeti) , zna za hiperlipidemiju, insuf. Mitralne valvule gr. Ii i aritmiju srca (ves, bigeminija) . I pored redovne kardioloske terapije zali se na brzo zamaranje, preskakanje srca i nestabilnost krvnog pritiska u smislu padova i skokova, tistanje pod lrl, oticanje potkolenica. Kaslje duze vremena i misli da je to zbog monoprila (i dalje ga uzima) . Pusac, negira alkohol i alergiju na lekove, pozitivna anamneza za kvb, majka umrla od ca pankreasa. . . Zuci. . . Po prijemu je svesna, orijentisana, afebrilna, eupnoicna u miru, aniktericna, gojazna, pokretna, bez periferne limfadenopatije, aktivno pokretna sa aspektom lakseg bolesnika. Auskultatorno nad plucima se cuje normalan disajni zvuk uz niskotonske zvizduke obostrano difuzno. Akcija srca je ritmicna, tonovi su jasni, sum se ne cuje. Ta 160/100 mmhg. Abdomen je mek, bezbolan, bez organomegalije. Na potkolenicama diskretni testasti edemi. Ekg: sinus, levogram f 78/min. Laka denivelacija silaznog tipa u d i, aplatiran t talas u avl, plhb. Laboratorija: se 6, fibr. 4, 18; hol. 7, 9; , ldl 5, 2; hdl 1, 96. Nalazi kks, na, k, urea, kreatinin, bilirubin, ast, alt, alp, g-gt, cpk, ldh, trigliceridi, proteini, albumini, blobulini su b. O. Kontrolni lipidogram i hepatogram b. O. T3, t4, tsh su b. O glikemije natase i postprandijalno su u referentnim granicama. Hba1c 7, 2% (do 6% ) rtg s/p: dilatirana ascendentna aorta, hronicne zastojne promene, oba k. F. Sinisa nejasno prikazana. Kontrolni rtg s/p: srcana senka pomerena udesno (neadekvatan polozaj pri snimanju) , normalne velicine. Ostalo b. O. Uz abdomena: steatoza jetre, ostalo b. O. Uz srca: los prozor. Hipokinezija inferoseptalno, ef oko 50% , edd 4, 9; lp 3, 6; ao 3, 3 cm,; mr 1-2 +, poremecaj relaksacije lk. Holter ekg: svo vreme sinus ritam od 55-100/min. Registrovana 1 ves. Intermitentno se u modifikovanom ch2 odvodu registruje denivelacija st seg. Horizontalnog tipa do 3 mm ili silaznog tipa sa bifaznim t talasom do 3 mm. Holter ta: prosecno 105/69, max. 127/84, min. 89/50 mmhg. Ergometrija: test prekinut nakon 2, 5 min. I-og stepena zbog bigeminija u ekg-u. U odvodu d i spustanje st seg. Do 3 mm, u avl do 2 mm. Test protumacen kao umanjena koronarna rezerva srca nakon implantacije stenta i ptci (promena st seg. I bigeminija na malo opterecenje) . Dopler karotida: difuzni fibrozni i fibrokalcifikovani plakovi bez hemodinamski znacajnih stenoza. Pulmolog: uradjene plucne funkcije. Dg i th dole. Kontrola za 6 nedelja. Zakljucak: na osnovu sprovedenih ispitivanja zakljuceno je da se u pacijentkinje radi o koronarnoj i hipertenzivnoj bolesti srca sa pocetnim hemodinamskim popustanjem. Od strane pulmologa nadje i hronicna obstruktivna bolest pluca te se u tom smislu preporuci terapija. Obzirom na pozitivan test ergometrije pri malom naporu, konzilijarno je indikovano da se pacijentkinja uputi kardiologu u inst. Za kardiologiju sremska kamenica radi hemodinamske obrade. Dg: angina pectoris stab. Cmp chr. Ishaemica decomp. I 25 st. Post ptci et impl. Stent. Hta insuff. V. Mitralis gr. Ii arrhythmia extrasystolica ventricularis dysordo tol. Glycosis. Hpl ii 2 steatosis hepatis. Mcop th: lotar 50 mg 1x1 presolol 100 mg 2x1/2 dilcoran 80 1+1+0 preductal mr 2x1 midol 100 1x1 minsetil 200 mg 3x1 lasix 1x1+spironolakton 25 mg 1x1 na iii dan mg ++ efervete 2x1 sortis 20 mg 1x1 uvece berodual sprej 4x2 inhalacije (6, 11, 17, 23 h) becloforte sprej 2x2 inhalacije (6, 23 h) dijeta-bez koncentrovanih secera, nemasna, neslana redukcija tt, prestanak pusenja!!! Postovani, ovo je sve sa otpusne liste. Molim vas najljubaznije za misljenje, komentar i da mi kazete da li moze vasilip umesto sortisa, s' obzirom da je povisen ldl a atorvastatini deluju na ldl. . . A vasilip je simvastatin. . . Mada sam procitao da je i on u redu za ldl. . . Reci te mi molim vas najlepse. Jos nesto, posto minsetila vise nema u prodaji, a madjarska zamena ritalmax neam nigde. . . Da li postoji neka zamena koja je adekvatna zamena minsetilu i ako moze na recept da se izdaje. Molim vas za vase sveobuhvatno misljenje i komentar za ove lekove. Doktor je napomenuo da ce trebati da se radi kateterizacija i da nije iskljucen ai mogucnost hiruske intervencije. . . Sta vi mislite iz ovih detaljnih nalaza! Hvala najlepse i svako dobro vam zelim!

    Odgovoreno: 21. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Nema opisa koronarografije na osnovu koje se pravi procena ima li osnova za hirurgiju ali iz svega što ste napisali jaa ne vidim indikaciju za operaciju. Postoji oboljenje i srca i plućnog parenhima, pa sve bolesti treba sagledati pre odluke o operaciji, ako nalaz sa kateterizacije bude upućivao na to. Umesto sortisa se može uzimati vasilip, ja lično bih preporučio crestor. Minsetil se ne proizvodi više, ako nema kontraindikacija amiodaron bi bio mnogo bolji izbor za vašu majku.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #59666

    • Imam urodzenu manu vsd radim katetarizacije svako 10 god, operaciju jos nisam radila, dok kazu da nije potrebno, moje pitanje bi bilo, dali je kriticno da zatrudnim i rodim, unaprijed hvala