Poštovani! Moja dijagnoza je ves-susp pvm. Ekg: sinusni ritam f 80/min intermed. El. Os, ves u formi kvadrigeminije ali fiksnog vezanja. Klinički je pulmo: b. O. Srčana akcija je ritmična, remećena es tonovi utišani, minimalno mezosist. Šum uz levi rub steruma. Ta: 120/80 abdomen mek opipljiv lab: b. O. Tsh b. O. Th: propafren 2x1 150mg bromazepam 1, 5 mg uveče. Napraviti ultrazvuk srca i kontrola za mesec dana. Mene zanima da li i posle 7 dana uzimanja terapije je normalno da još uvek imam povremeno pritisak u grdima kao i pre terapije? Pomak se vidi jedino u tome što su mi pauze izmedju otkucaja sada na 10 ili 20 otkucaja srca, a pre su bile na tri. Od kako uzimam lekove javlja mi se često podrigivanje što do sada nije bio slučaj. Još me interesuje da li moje tegobe mogu biti povezane i sa promenom vremena? Nisam pušač, bavila sam se 13 godina gimnastikom, i u pordici nije nitko bolovao od srca. Inače tegobe sam osetila 16. 03. 2010. Kod interniste sam došla na red 16. 04. 2010. I od tada koristim gore navedenu terapiju. Unapred vam se zahvaljujem! Pozdrav!

    Odgovoreno: 21. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Sama dijagnoza nije ozbiljna, preskakanje srca i suspektan prolaps mitralne valvule, sve skupa zaista nemate razloga za brigu. Uobičajena terapija je beta blokator (concor, nebilet, presolol, inderal. . .) a propafen nije lek izbora za ves koje vi imate (ventrikularne ekstrasistole) . Do njihovog smanjenja je doveo bromazepam što govori da je vaša napetost i nervoza verovatno glavni razlog za njihov nastanak.