Imam 33 godine. Pre dve godine sam lecena od koksakija. Kao posledica toga imam priraslicu na srcu i ubrzan rad srca i nesto malo preskoka. Od terapije uzimam concor i eutirox. Mozete li mi objasniti sta su priraslice i da li je to opasno? Da li postoji mogucnost da se rad srca normalizuje i da prestanem piti concor? Holesterol mi je oko 9. Da li moram piti statine i koliko su oni stetni? Unapred hvala

    Odgovoreno: 27. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Srce je omotano srčanom maramicom koja ima dva lista: jedan koji omotava srce i drugi koji omotava srčanu duplju. Izmedju njih normalno ima malo viskozne tečnosti jer se srce neprekidno kreće. Priraslice su kada ta dva lista srastu i ostaju stalno vezani. Srce na tom mestu se ne kreće potpuno i javljaju se ekstrasistole. Concor smiruje ekstrasistole i blago usporava srčani rad pa je dobar izbor terapije. Sa holesterolom od 9mmol/l trebate držati dijetu i piti statine. Oni mogu imatu nuspojave i štetne efekte ali su i nesporno korisni, jer smanjuju rizik vaskularnih incidenata.