Poštovani! Nalaz ultrazvuka srca: aortin koren ref. 20-37 izmereno 43 sistolno razdv. Veluma ref. 15-26 izmereno 26 leva pretkomora ref. 19-40 izmereno 41 de-otklon 20-30mm izmereno 22 leva komora edd 35-57 izmereno 62 esd 25-41 mm izmer. 38 septum ref. 6-11 izmereno 12 mm zadnji zid 6-11mm izmereno 11 mm. Desna komora: ref. 7-26mm izmereno 33 perikard. Izliv- nema. Dijagnza: granična globalna i očuvana regionalna kontraktilnost miokarda leve komore. Na holteru je izbrojano preko 3000 nepravilnosti za 24 h. Nalaze holtera nemam, samo su me obavestili. Analiza rada štitne žlezde: sve unutar referentnih vrednosti osim ant tpo koji iznosi 1000. Molim vas da mi obrazložite o kakvoj nepravilnosti je reč, da li i kako se može lečiti, te da li mi je dozvoljena fizička aktivnost (trčanje, sklekovi, teži fizički napori i poslovi) ) i kakvim se rizicima izlažem u pogledu eventualnog nepovoljnog razvoja smetnji. Visok 187 težina 90 kg. Alkohol ne konzumiram, od nedavno ni duvan (2 meseca) . Hvala unapred.

    Odgovoreno: 12. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Ne znam koliko imate godina ali srce je definitivno izmenjeno, i to kako šupljine tako i zidovi. Liči da ste nekada preležali upalu srčanog mišića, jer kako nema nepravilnosti u pokretima leve komore, to znači da nije bilo koronarne bolesti tj. Infarkta miokarda. Nepravilnosti koje se pominju u holteru su verovatno ekstrasistole. Mislim da se ne trebate izlagati ozbiljnim fizičkim aktivnostima i da se morate sa nalazom ultrazvuka javiti kardiologu u vašem gradu.