Postovani doktore, znam da mi ne mozete mnogo pomoci ali cisto bice mi lakse da cujem i vase misljenje. Otac mi je pre 5 godina imao slog (7o god) i korektno se oporavio, pre par dana posle pregleda dr sa dedinja predlozili su da se uradi trostruki baj pas ali sam u velikoj nedoumici jer su lekari sa vma rekli da su mu krvni sudovi u losem stanju i da je to veliki rizik i da na stolu moze da dozivi slog ili infarkt. Moje pitanje je ko moze da odluci da li ce da se radi operacija ili ne mama nam je predlagala da sednemo nas tri i da se dogovorimo ali ja niti imam snage, hrabrosti ni medicinskog znanja a ni pravo da odlucujem o necijem zivotu. Hvala na bilo kakvom odgovoru. Slobodanka petrovic

    Odgovoreno: 12. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Što su komorbiditeti veći (ostale bolesti) to je i rizik operacije viši. Pacijent se uvodi u višečasovnu anesteziju, mozak tom prilikom trpi a kako je već prisutan patološki supstrat (preležan šlog) raste rizik za neadekvatno budjenje ili čak i za novi šlog. Smrtnost ovakvih pacijenata na operaciji se kreće i do 5% što je jako mnogo. U takvim situacijama je uobičajeno da se traži stav porodice i pacijenta.