Molim za savet na koji pregled da odem. Rekreativno se bavim planinarenjem. Na akcije idem svakog vikenda. Prosečno prelazimo 20-tak km i savlađujemo visinsku razliku oko 1000 m. Nekoliko meseci unazad na usponu se znatno zadišem. Ne osećam lupanje srca, jednostavno moram da se trudim da udahnem kako bih dobila dovoljno vazduha. Na kraju uspona je sve ok, i bez problema nastavljam dalje. Prošle godine sam uradila rentgen pluća i srca i ultrazvuk srca i sve je bilo ok. Obzirom da u julu planiramo tzv "golijsku transverzalu" (133 km i oko 5000 m visinske razlike u trajanju od 6-7 dana) , da li bi trebalo pre toga da uradim test opterećenja ili neki drugi preventivni pregled? Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 08. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Vi u suštini ne opisujete srčane smetnje, u vašim tegobama nema angine niti nečega drugog. Verovatno je u pitanju prolazni nedostatak kiseonika ali mislim da ne predstavlja nikakvu smetnju da se bavite ovom vrstom aktivnosti. Mislim da vam test opterećenja ne treba.