Pozdrav svima, ovako 14 januara sam imao infrakt miokarda, ugradjena su mi dva stenta, sve je bilo u redu narednih dva meseca, kada su poceli ne bolovi nego sevanja u grudnim misicima, koji su se vremenom pojacali, bolove osecam u misicima ruku i na zglobovima, prvi put kada sam se obratio lekaru, rekao mi je da je moguce zbog dejstva leka, naveo je da je verovatno u pitanju fenopil, u medjuvremenu sam promenio lekara sada se trenutno lecim na vma, prosao sam analize krvi, sve u svemu su rezultati zadovoljavajuci, pre neki dan sam bio na ultrazvuku, da nekazem da je doktorka rekla da je sjajno, lekar mi je promenio terapiju, umesto fenolipa i pravacora dao mi je da pijem zocor, iz razloga da sam preosteljiv na te lekove, posle par dana sam prestao da pijem i njega jer su se sevanja nastavila, istog dana kada sam bio na ultrazvuku otisao sam na kontrolu kod doktora, na moje pitanje sta da radim u slucaju da nemogu da pijem navedene lekove, rekao mi je da je moguce da je stent u pitanju i da cu morati da idem opet na kateterizacija sto me je zaista uznemirilo, i sad dok vam ovo pisem imam povremena sevanja u misicima, danas sam na savet lekara opste prakse uzeo koenzim q 10, jer postoji mogucnost da je u pitanju nedostatak enzima zbog upotrebe navedenih lekova, statina kako je rekla i da bi to trebalo da mi pomogne, napominjem da se drzim prepisane terapije, pre podne i navece pijem presolol, isto tako i enelapril u podne aspirin protekt i plavix, navece pravacor, stim da od danas pijem i koenzim q 10, moram da napomenem da nemam hvala bogu, bolove u grudima samo sad sve cesca sevanja u grudnim misicima koja nekada kada stisnem zabole, molim vas da cujem vase misljenje i savet sta bi trebalo da uradim i kome da se obratim, unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 12. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Vi imate jednu od baš tipičnih pojava koje se mogu javiti pri uzimanju lekova koji obaraju holesterol ili trigliceride. S obzirom na izraženost simptoma, treba razmisliti o prestanku uzimanja tih lekova što bi morali da kompenzujete odgovarajućom dijetom. Cilj lekova je da smanji holesterol i trigliceride i dijetom se može postići delimičan efekat. Koronarografija po meni nije u igri jer možete da pijete plavix i aspirin.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #59024

    • Hteo bih da ohrabrim gospodina koji ima probleme sa lekovima iz grupe statina. Oni mogu da izazovu bolove u mišićima i ne treba ih koristiti ako e ispostavi da ti bolovi potiču od njih. Ja sam već dva puta operisan: 1997. Operacija tri bajpasa, da bi se 2 zapušila nakon nepunih godinu dana, što sam preživeo zahvaljujući kolateralama koje su se same stvorile. Godine 1998. Reoperacija 2 bajpasa da bi 2000. Utvrdili da su ista ta 2 bajpasa ponovo zapušena. Rekli su da čuvam treći od koga mi život zavisi. Godine 2009. Došlo do zapušenja i 3. Bajpasa i to sam preživeo, zahvaljujući novim kolateralama. Moje iskustvo je, a što sam primenio na sebi: jesti bar 3 puta dnevno tanjir sveže salate, voće kada ga imate, crno vino oovremeno, pola ćaše najviše-dnevno. Popiti bromazepam 1, 5-3 mg kada osećate "teskobu" u grudima, presolol - 1/2 od 100 mg ako imate "preskakanje" ili puls preko 100 otkucaja u mirovanju, i ako se niste naprezali, i mirovati ili odspavati dok se stanje ne poboljša. Kada se dobro osećate te momente maksimalno koristiti za šetnju u prirodi ili gledate trgovinske radnje sa tehničkom robom (tv najnovije modele, dvd rezače, kamkordere i fotoaparate i planirati kako ih kupiti, raditi nešto na kompjuteru (slagati fotografije ili obrađivati video snimke dece i unučića) . Ili nešto što vas čini srećnim a da uvek možete da prekinete i što vas ne obavezuje. Kada vas neko nervira ne družite se sa njim, izbegavajte gužve u kući, gužve u saobraćaju i proslave gde ima previše ljudi koji izazivaju incidente (alkoholičare) . Ne obraćajte pažnju i ignorišite savete ljudi i lekara koji ne ćitaju vašu istoriju bolesti i nisu upućeni u detalje ili vas uopšte ne poznaju. Ja sam tri puta bio u krizi i borio se za život zbog grešaka lekara kojima je potpuno svejedno da li ćete živeti ili ne - oni uvek pišu kako su učinili sve što su mogli i "friziraju" izveštaje. Čak su i isprobavali lekove na meni zbog kojih sam dve puta jedva preživeo, i to samo zato što sam imao presolol u dzepu koji sam morao da žvaćem da bi ubrzan puls vratio na 120 otkucaja, a jednom sam ikrvario prilikom koronarografije, da bi mi dali infuziju umesto transfuzije a neurolog pokušao da mi smanji pritisak bez prethodnog merenja pritiska - morao sam da čupam iglu iz vene pre nego što sam se onesvestio i pritisnuo crveno dugme za sos signal. Video sam više puta kako ljudi pored mene umiru a da lekare i osoblje bolnice "baš zabile" zbog toga. Da nisam bio prijatelj sa načelnikom kardiologije i pokojnim generalom veličkovićem, koji je dolazio u generalskoj uniformii da me obiđe i moli kardiohirurge da me i drugi put operišu i paze na mene - odavno bih bio pokojnik. Morate naučiti da meritte sami pritisak i puls, i upotrebu lekova, ne uzimajte ozbiljno što vam drugi savetuju, da se sami čuvate i proučiti biohemizam masti i uopšte metabolizam. Inače, prekursor vitamina b3, niacin pomaže razgradnju masti i holesterola u jetri, a ima ga u tabletama u americi a u žitarici ovsu u velikim količinama. Jedite ovsene pahulje sa posnim jogurtom i rendanom jabukom - svakog dana uveče i živećete bar još 13 godina koliko ja još živim posle prve operacije. Savladajte strah od smrti, makar i uzimanjem bensedina, bromazepama i drugim lekovima, i ako su ti lekovi zabranjeni u francuskoj zbog izazivanja "rupica" u sećanju, ili nađite bolje. Kada osetite da vam ne trebaju, nemojte ih uzimati. Inače, oni koji prežive greške lekara ili padnu u komu nezavisno od lekara, smešteni su u podrumu vma na urgentnom odeljenju. Pozdrav i srećno u borbi za opstanak u ovakvom društvu.

    • Puno hvala na odgovoru koji ohrabruje i donekle skida breme zabrinutosti, na zalost kako dani prolaze sve vise svatam sta me je snaslo, ne kazem da zivim u strahu ali mi nije svejedno, svatio sam velicinu problema i broj srcanih bolesnika, svatio sam da nisam jedini i da niko nece posebno obratiti paznju samo na mene niti to trazim, zar je mnogo ako osetis da se nesto cudno desava i trazis da ti neko objasni sta je u pitanju, od dana kada sam postavio pitanje do danasnjih dana, dva puta mi se desilo u vecernjim satima da mi bude veoma lose, pre nekoliko dana sam osetio nagli skok pritiska, kada sam izmerio bio je 230/130, ubrzani otkucaji srca, simptomi, nagli pritisak u stomaku, uznemirenost. . . . . . Zaista sam mislio da sam opet blizu infarkta, hvala bogu nije, otisao sam sledeci dan u urgentni centar, prosao pregled, ekg dobar, pritisak relativno povisen, rezultati solidni, nisam dobio odgovor zasto imam pritisak u stomaku. Nisam paranoican, ne zivim sa strahom ali trazim odgovor na problem, pre svega da znam kako da se postavim, preventivno postupim da sprecim sledeci put nesto slicno. Imam problem sa pritiskom, kako je vreme takav je i meni pritisak, jedan doktor kaze da moram da pijem lek za pritisak tri puta na dan, drugi da pijem po potrebi, treci kako sam naveo u prvom obracanju da moram ponovo da idem na kateterizaciju, prilicno sam konfuzan gde i kod kog lekara ici, za privatnog nemam toliko novca. . . . . . . Licno moje misljenje je sledece i ne bih zeleo da se licno svati, problem oboljenja srca je zaista veliki, broj umrlih katastrofalan, pristup, cast izuzetcima, nedovoljan a u nekim slucajevima nedopustiv, pre neki dan sam gledao na jednoj televiziji u udarnom terminu kako doktor kardiolog kaze sledece: “statistika u srbiji kaze da 40% srcanih bolesnika zivi najvise do 4 godine“, pitam se zaista kakva je to poruka srcanim bolesnicima, kako to na njih deluje, o cemu oni mogu da razmisljaju. Nemojte mi zameriti ako su reci bile u nekom trenutku teske ali sad imam 45 godina, zivot mi je iz osnova promenjen, zelim da verujem da imam jos toliko vremena da docekam da vidim svog sina kako je izrastao, postao covek, da uzivam u njemu.