Postovani dr. Imam deku koji ima 73 god ima bolove u rukama i nogama. Imao cvi, posle 20m dobije bolove u nogama od thuzima tbl. Prilenap hl 2x20i trental 2x1 ekg: fa, komforski podgovor oko52/min. Qs u v1-v3, levogram, visoki r u v5 i v6 ta 200/100mmhg eho srca: u celini aterosklerotično promenjene ushodna aorta. Degerativno promenjeni aortni zalisci, više desno koronarni, ali bez značajnog sistolnog gradijenta nad aortnim ušćem. At+2lake degerativne promene i na mitralnim zaliscima. Ar+2-3; mr+2: poremećene dijastolna funkcija lv restriktivnog tipa (pretkomora veća od komore) ali dobra sistolna funkcija srca u celini. Pocetni znaci sistolnog opterećenja desnog srca. Tr+2-3. Fokalna fibroza septuma, li je kinetike istog zadovoljavajuća. Usrčanim šuplinama nema stranih masa, u perikardu nema izliva. Dg. Card. Chr. Comp. Atheroscl. Et hypertensiva restrictiva, bradyarrhytmia absoluta, hta, fibrosis septi. Atherosclerosis aa. Pedis bill. Bronchitis chr. , emphysema pulmo. Th: enalapril 10 2x1 spirinolacton 25 s. 1 dnevno aspirin protect 100 1 dnevno molikor 2x1 aminophylin r 2x1/2 dopler i sonografija krvnih sudova donjih exstremiteta arterije: levostrana na a. Femoris i a poplitealis bitno smanjenje protoka, preko 50% , dok na a. Dorsalis pedis i a tubialis posterior okluzivne promene. Na desnoj nozi takođe smanjenje protoka ali u celom toku do 30% tj na a dorzalis pedis 50% dg. Stenosis a exstremitas inf. Bil et okluzio a dorzalis pedis sin. Vene: na venama i podkolenice proširenje prečnika lumena sa usporenim tokom što ide u prilog. Dg. Varices cruris sin. Th: tab trental 400 2x1 tab diclofen duo 2x1 pa sada vas molim postovani gospodine dr. Zorane da pogledate ove nalaze i da mi preporučite sta da koristim od th sa internističke strane a šta sa th koja je verifikovana doplerom krvnih sudova donjih exstremiteta. Unapred hvala. Pozzzzz

    Odgovoreno: 28. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Što se tiče kardiološke terapije ona je u redu ako drži pritisak ispod 140790mmhg i ako pacijent nema otoke na nogama. Spironolakton je manje efikasan bez lasixa u terapiji srčane slabosti. Treba izbegavati slano i veći unos tečnosti od 2 litra dnevno. Mnogo je ozbiljniji nalaz na donjim ekstremitetima a zbog toga treba konsultovati vaskularnog hirurga.