Postovani doktore: vec sam jednom pisala o ovom. Moj muz ima 50 god. Nije nikad bio bolestan, uvijek je bio u pokretu i radio. Jednu noc je dobio bolove u grudnom kosu i gusenje u bolnici mu je ustanovljena dijagnoza angina pektoris. Molim vas da mi objasnite rijecima nalaz ekg i ergo testa--aorta u korjenu 3, 54cm separacija 2, 3 zatvaranje potpuno. Lijevi atrij 2, 34cm mistralni zalistak pokretan elastican u m modu jasan a val. Lijevi ventrikul ivs 0, 84, lvi dd 7, 26, lvi ds 5, 58, ef45% , fs 23% . Ergo test: radjen na bicikloergomatru-postigao opterecenje od 100w u prvom minutu 125w te se prekida kod frekvence 146, ta 160/100. . . . . Trenutno od lijekova trosi- zillt, andol 100, monizol, bensedin i po potrebi nitroglicerin. . . Hvala

    Odgovoreno: 24. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ono što je nejasno u nalazu ultrazvuka kod vašeg supruga je ef=45% što je sniženje za jednu trećinu, tj. Pad kontraktilne funkcije leve komore. Na testu optrerećenja se brzo postiže visok nivo što sugeriše malu koronarnu rezervu. Predlažem da mu se uradi koronarografija.