Nakon raznih teskih desavanja u mome zivotu, dobijam na radnom mestu pritisak 260/140 puls hitna pomoc tada nije merila, ali srce je tada zaista otkacilo i lupalo brzinom meni nepojmljivoj, u glavi mi se vrtelo i svest sam zadrzla pokusavajuci da citam neke natpise, pored toga tresle su mi se ruke i noge. . . . . . . . . . To se desilo 3 puta dok hitna pomoc nije stigla i dala mi inekcije za izbac. Tecnosti kao i za pritisak! Od toga trenutka posetila sam tri kardiologa i kod sva tri dobila (razl lekove) za pritisak. Napade sam imala jos tri puta zbog cega sam zavrsavala u urgentnom ali nakoninekcija za izmokravanje poslata sam kuci. Nakon nedelju dana sam zaista nasla poverenje u jednog kardiologa i svoje stanje prepustila njemu u ruke! Ono sa cime nisam u pocetku mogla da se pomirim je konstantni umor koj sam osecala da bi cak nakon 15 dana takvog stanja pala bespomocna u postelju. Imala sam osecaj strasnih bolova u kostima misicima kao i uporno lupanje srca, da bih na kraju sama pocela da trazim uzrok po razni lekarima (pre toga nikada nisam ni potsecala na hipohondru) . Jedino sto sam pronasla i to na svoju inicijativu (na torlaku) je koksaki b4-kardiolog je na to rekao da znakova ostecenja od kok. Nema i da to zaboravim. Pocela sam sebi da podizem imuni sistem i nakon 5 meseci titar je dosao na nortmalu. U medjuvremenu sam posetila i psihologa gde mi je receno da se radi o post-traumatskom-sindromu (vrtoglavice, nestabilnost, lupanje srca, potistenost i skokovi pritiska iako pod terapijom) zatim sam se obratila i psihijatru koj je konstatovao anksioznost i dao lekove. . . . Rivotril 2xo, 25mg i flunirin 2 x 20mg. Kardio lekovi su bili 5mg konkora i 160 +12. 5mg codiovana. . . Uz lekarevu konstataciju urednog nalaza ultrazvuka, ekg-a i ergo opter. Na biciklu. . . . . . . . . . Nakon godinu dana samostalno izbacujem flunirin a kardiolog mi smanjuje codiovan na pola i concor na pola a zatim ubrzo codiovan izbacuje uz napomenu uzeti po potrebi. . . . . . . . . . Tak0 kvalitetno zivim narednih godinu ipo dana. . . . . . . . . . Zatim ponovo dobijam ceste palpitacije i skokove pritiska ubacujem redovno codiovan polovinu a kako se stanje nije bas popravilo imala sam par kriza u roku od 5dana konsultujem lekara i podize mi terapiju naceo codiovan i ceo konkor ali samo na 10 dana-stanje jeste bilo bolje ali palpitacije su opet bile prisutne. . . . . Pomislila sam da je mozda opet anksioznost i vratila flunirin. . . . . . . Nista bolje a jka se osecam nervoznijom no pre. Pre par dana odlazim na godisnji redovni pregled i pored urednog ultazvucnog pregleda karotida, jetre, srca i stitne zlezde radim i ergo test na lezecem biciklu gde doktor nalazi ves parove te mi prepisuje i dalje pola do cele tabl. Codiovana 2 x 80mg darbo mite (cije me je uputstvo uplasilo) kao i 25mg spironolaktona. Analize krvi uredne! Tada sam imala 34 a sada 37 god. Troje dece koje me i te kako trebaju. Moja pitanja su. . . . . . Sta su to ves i da li i vi smatrate da je terapija pravilna? Da li je istina da anksioznost moze biti zaista uzrok svih fizioloskih pojava gore navedenih? Nije li lek darbo mite suvise ozbiljan i zasto mi je prepisan nakon concora (znam da im je zajednicka namena urednijeg pulsa) postoji li zaista realna mogucnost da vam srce stane i da se vrsi reanimacija zbog upotrebe darbo mite leka? I molim vas dajte mi vas opste misljenje ili zapazanje kao i savet!!!!!!!!!!!!! Hvala s'postovanjem a. V.

    Odgovoreno: 19. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ves su komorske ekstrasistole (poreklom iz leve ili desne komore) i terapija koju ste dobili je jedna od terapijskih opcija. Darbo mite (sotalol) je efikasniji od concora u terapiji ves i zato je vaš doktor uradio izmenu beta blokatora. Mogućnost da srce stane zbog doze daroba koju ste uzeli (ako nije puna šaka u pitanju) neće dovesti do zastoja srca, nemojte se plašiti takve situacije. Ne svidja mi se što ste sami menjali doze i lekove, mislim je srce u redu i da bi psihijatar mogao pomoći više od kardiologa.