Imam 59 godina. Operisao sam levi srcani zalisak 1991. God. Imam problem sa izbacivanjem vode. Od 15. 12. 2009. Imao sam četiri puta edem pluća i bio sam u koronarnoj jednici na aparatu za vestačko disanje. Stavljen sam na listu čekanja za ugradnju defibrilatora jer sam imao poremećaje srcanog ritma. Polovinom marta 2010 kad sam bio u koronarnoj jedinici imao sam jak poremećaj srcanog ritma, mislim da je to bio zastoj pa su morali da me povrate. Imam blok leve hisove grane. Ef mi je 25% . Od lekova pijem amiodaron, dilatrend, spirinolakton, sintrom, controloc, aminofilin, edemid forte, pumpicu becloforte i berodual. Interesuje me kako da regulisem izbacivanje vode, napominjem da pijem lek edemid forte? Koja vrsta defibrilatora meni treba, da li je ta ugradnja opasna po moj život i koliko ce mi to pomoci? Molim vas da mi odgovorite sto pre. Hvala!

    Odgovoreno: 12. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Terapija koju uzimate je adekvatna za srčanu insuficijenciju koju imate. Vama treba jednokomorni defibrilator u sklopu sekundarne prevencije naprasne srčane smrti. Defibrilator je tu samo da spreči i prekine opasne aritmije koje ste već imali i koje mogiu imati i smrtni ishod. Sama ugradnja je bezbedna i traje do sat vremena. Defibrilator ne leči vašu srčanu slabost i posle njegove ugradnje vama neće biti bolje, njegova uloga je nešto drugo.