Radi se o mojoj majci koja je 29. God. 2002 imala je infarkt srca i tada je ustanovljena hipotireoza. Pije letrox od 50 mg. Monizol od 20mg 2x dnevno, enalapril 2x5mg i naizmenicno lasix1/2 na svaki drugi dan i spironolacton od 25mg. Radjen je eho nalaz i dg glasi: sr post infarctus myocardi aa viii, cmp atherosc et isshemica subdecomp. Av disotiatio, hemiblock ant rami sin fasc hisii. Sin bradicardia vertigo. Angina pec. Hypothyreosis. Insufficientia valv mitralis, trcuspid et pulmonalium gr leav. Arthralgia. Dyspepsio function. Stenosis art cartotis bill gr med. Molim vas za savet sta da radim. Pregled je obavljen u klinici dr. Ristic kod dr colaka. Nisam u mogucnosti da je vodim kod lekara i ispostujem sve procedure "zakazivanje, cekanje. . "jer ona nije u fizickom stanju da to sve podnese. Takodje nisam u mogucnosti da je vodim kod privatnih lekara jer to zaista puno kosta. Da li postoji jednostavniji nacin lecenja ovakvih bolesnika? Moje pitanje se konkretno odnosi na ugradnju pejsmejkera kao "mogucnosti" koja bi joj olaksala tegobe. Njeni otkucaji budu i manji od 40 u min. Tako usporenog rada srca ne moze da se krece, zamara se, noge i ruke su hladne i oseca se malaksalo i iscrpljeno. Molim vas za misljenje i savet. Unapred se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 17. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Zbog tako sporog srčanog rada vašoj majci je apsolutno indikovana ugradnja stalnog pejsmejkera. Ali, on rešava samo jedan problem: spor srčani rad. Ostale tegobe i bolesti se moraju lečiti lekovima.