Postovani dr. Imam 34 godine nedavno je ustanovljeno da imam zastoje rada srca. Na prvom holteru registrovano je 82928 ciklusa sa sinusnim ritmom, a max sf 135, prosecni sf 67. Zabelezene su ceste pojedinacne monomorfne ves, kao i epizoda kvadrigeminije. Nisu zabelezeni kupleti ni epizode vt. Nije zabelezena znacajna st dinamika. Zabelezeno je 126 pauza u radu srca (av blok drugog stepena) duzih od 2s, a najduza je trajala 2, 8 s. Poremecaj ritma i sprovodjenja javlja se nocu nakon 00: 00 h. Na drugom holteru zabelezena je prosecna sf 70 sa min. Sf 41, max. Sf 122. Zabelezeno je 13 pauza duzih od 2, 5 s. Permanentno slika av blok prvog stepena, povremeno slika mobitza ii sa pauzama vecim od 2 s. Eho srca: sem prisustva jace zadebljanog perikarda posterolateralno, nalaz uredan. Preporuka doktora je de se javim specijalistickoj klinici. Zabrinut sam zbog ovih pauza da li su ovo simptomi za ugradnju pejs mekera? Poterban mi je vas savet. Da li biste mogli da mi pomognete da resim ovaj problem? S'postovanjem unapred zahvalan ristic predrag.

    Odgovoreno: 29. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Generalno pauz prekp 3, 5 sekundi i frekvenca niža od 35 u minuti su apsolutna indikacija za pejsmejker. Najvažniji simptom u ljudi koji imaju ovakve probleme su nesvestice i vrtoglavice, jer su odraz slabije perfuzije mozga. U ovom trenutku vi nemate apsolutnu indikaciju za ugradnju stalnog pejsmejkera, ali je potrebno stalno praćenje, holteri na 2 - 3 meseca a ako se jave simptomi onda ugradnja pejemejkera.