Pre cetiri godine, sam se prvi put javila kardiologu jer sam osetila jako probadanje u predelu srca zbog kojeg nisam mogla da udahnem vazduh jer sam osecala jos veci bol! Radila sam ultrazvuk, i tu su mi postavili dijagnozu aberantna horda i pvm cum reg+1! To probadnje se i dalje nastavilo s vremena na vreme, a zadnjih mesec dana je postalo ucestalije i osetila sma neku malaksalost, zamaranje i tahikardiju oko 120 otkucaja u minuti. Na kontroli su mi rekli da se u nivou fose ovalis vizeualizuje mali l-d sant po tipu foa, i da se kontrastom dokazalo mogucnost paradoksnog prelazka kontrasta na nivou valsalva manervar iz dp u lp! Nisu mi jasno objasnili sta to prestavlja i koliko je to opasno, a i zanima me da li je zapravo uzrok te tahikardije i tog probadanja koje osecam! Unapred zahvalna maja vujovic

    Odgovoreno: 17. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ne znam u kom gradu vam je radjen pregled, ali s obzirom da postoji sumnja na otvoreni foramen ovale (foa-foramen ovale apertus) , predlažen pregled u nekom od većih centara jer će se tako bolje proceniti značaj a samim tim i rizik ovakve promene. Ovo ne uzrokuje tahikardije.