Postovani!
    Imao sam infarkt 2003 god. Odmah mi je ubacen stent. Posle toga sam bio na dva testa opterecenja u razmaku od po dve godine. Pre dva meseca sam opet bio na kontrolnom testu opterecenja i sada bih vam prepisao misljenje i zakljucak. Misljenje kontuirani test opterecenja na pokretnoj traci protokolom po bruce u prekinut u 1 min iv stepena zbog postizanja maksimalnog predvidjenog opterecenja. Vreme trajanja testa 10min, 13 sec. Postignuto opterecenje iznosi 11, 4 meta. Fs u miru 78min, na kraju testa 147min. Krvni pritisak se kretao od 140/85 do 160/90. Ekg u miru/stojeci stav/: sinusni ritam, frekvenca oko 75/min, normogram, lyon-sokolow pozitivan, qs formacija u v1, v2, bez poremecaja ritma i smetnji provodjenja. Tokom opterecenja registruje se ushodna denivelacija st segmenta do -0, 1mm u trajanju od 0, 08sek u dii, avf i od v4-v6. Bez poremecaja ritma smetnji provodjenja. Tokom oporavka opisane promene st segmenta se brzo povlace tako da ekg u 6. Min oporavka odgovara ekg-u sa pocetka tersta. Zakljucak napostignutom stepenu opterecenja ne registruju se znaci za redukciju koronarnog protoka. Tolerancija na fizicki napor dobra, hronotropna rezerva srca adekvatna. Dijagnoza prisustvo implantanta i grafta na koronarnim sudovima. Bms ria 2003. Infarctus myocardi transmuralis inveteratus reg. Antero-septalis cardiomyopathia ischaemica. Misljenje ergo bez ishemije do 1min iv stepena. Kontrolni pregled za godinu dana sa ergo. Molim vas da mi objasnite sve u vezi st segmenta u mom slucaju i da li to znaci da nesto nije u redu, a ako nije od cega dolazi do problema sa st segmentom. Najvise me brine sto mi je kontrola zakazana za godinu dana a ne kao dosada svake dve godine. Unapred vam se puno zahvaljujem. Djordje vukovic

    Odgovoreno: 17. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Vaš test opterećenja je negativan a to znači da se fizičkim opterećenjem ne provocira ishemija miokarda. Znači, stent je i dalje dobar a novih promena koje bi trebalo rešavati po kliničkoj slici i ekgu nema. Ritam kontrola na godinu dana je dobar i ne treba da vas brine.