Postovani doktore, prosle godine u julu mesecu poceli su iznenadni talasi visokog pritiska koje sam osecala od nogu prema gore kao i uzasno krcanje u crevima. Inace sam uvek imala mali (115/75) . Sledilo je crvenilo lica, vrtoglavica, mucnina. Osecaj je bio uzasan. Trcala sam u hitnu i po dva, tri puta nedeljno. Obracala sam se doktoru specijalisti koji mi je prepisao lek zoloft od 50 mg. Posle mesec dana upotrebe sam se osecala lakse ali mi je pocela nervoza u nogama. Kada su se desavali ti talasi "skakanja" pritiska ja sam ga od straha da cu se slogirati, umreti "podizala"jos vise. Sada se pritisak normalizovao, tek po nekada dva tri puta mesecno malo "ode gore" do 170/96. Tada popijem zorkaptil od 12, 5 mg. Ne mogu da pronadjem uzrok "skakanju"pritiska niti mogu da se resim mojih strahova. Cesto imam tupi bol na temenu glave ili samo jedna tacka, pocrvenim. Onda dodje strah. Taj strah mi jako smeta jer gubim volju da radim, za druzenjem, gubim koncentraciju. Inace sam izgubila menstrualni ciklus pre pet godina, nisam nista koristila od tableta za klimaks. Zadnja dijagnoza doktora od 7. Novembra prosle godine gastritis chr-sr. Melior k29. 5 disordo depressivus f33. 9 tachycardia paroxysmalis in remiss i47. 9 nista ne razumem sta znaci, pogotovo ovo zadnje a doktor nista skoro ne objasni. Masnoce u krvi trigliceridi 3, 83 holesterol 7, 92 hdl 1, 31 ldl 5, 9 terapija zoloft 50 mg ujutru concor 5 mg pola ujutru lorazepam 3 mg jedna uvece dijeta mucnine i vrtoglavice jos uvek imam, ali mi najvise smetaju ti moji strahovi. Kako se njih vec jednom osloboditi. I kako da pronadjem razlog naglom povisenju pritiska koji dodje iznenada i koji mi donosi uzasan osecaj. Cak se strah toliko uvukao u mene da ne smem nigde da krenem sama. Od depresije je patila i moja majka a rodjena sestra isla na klinike na lecenje. Unapred zahvalna snezana

    Odgovoreno: 17. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Gastritis chr je hronično zapaljenje želudačne sluzokože, disordo depressivus ne znam šta je, verovatno nije dobro prepisano, tachycardia paroxysmalis je napad ubrzanog rada srca. I holesterol i trigliceridi su visoki i treba ih obarati. Za strahove je prava osoba psihijatar-neuropsihijatar. Možda vaš kardiolog treba da ispita postopjanje sekundarne hipertenzije, pre svega bubreg i nadbubrežnu žlezdu (zbog napada crvenila u licu sa skokovima pritiska,)