Postovani, molola bih vas da mi protumacite ehokardiografski nalaz. Koren aorte, 30mm, leva pretkomora 34mm, edd 63mm, esd 51mm ef 35% . Aortin protok 1. 33m/s. Mitralni kuspisi deg izmenjeni ocuvane pokretljivosti. Koren aorte urednih dimenzija jako sklerotican. Na eho srca sam upucena jer se lako zamaram, imam izrazene tahikardije. Od terapije koristim propafen 2x150mg, monopril 2x20mg carvilex 12. 5mg. Unapred hvala srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 17. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Srčane šupljine su uvećane i treba istražiti uzrok za to. Nisam siguran da je propafen dobar izbor za tahikardije, možda veća doza karvilexa ili amiodaron daju bolji efekat. Ovakav nalaz na levoj komori vodi u srčanu slabost, zato je traganje za uzrokom važno sprovesti što pre.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #56845

    • Postovani professors, U July mesecu sam bio kod kardiologa i nalazi su sledeci: aorta u korenu 34mm, separacija veluma 18, leva pretkomora 43, desna komora 29, LVEDD 53, LV ESD 32, EF 61%, FS 42%, septum 11mm, zadnji zid 11mm, TMP (E/A) 0,7/0,9, Ao protok 1,3, TTP 0,8/0,7, A. Pulm. 0,9 Zakljucak: Hipertensio arterialis oscillator is, Cor hypertensivum incipiens, Sy anxiosum, BHP, EKG sinusni ritam. TA 140/80, plus 77 Terapija: Concor cor 1,25mg ujutro, Co Prenessa 8/2,5mg u podne, zorkaptil 25mg 1/2 pp. Molim Vas komentar