Poštovani, molim vas za informaciju. Mojoj majci treba da sledećeg meseca urade ablaciju srca u institutu na dedinju. Čekala je na to dve godine na listi. Imam dva pitanja: 1) ona pije gomilu nekih lekova, te za slab rad štitne žlezde (mislim letrox 100mg) , za pritisak (epinorm 50mg, hemopres 25mg) , za aritmije (sotalol) , kao i cardiopirin, q10 enzim, itd. Molim vas da mi kažete da li je potrebno da prestane da pije lekove pred zahvat (jer joj je to bilo rečeno da uradi pred snimanje kad joj je dat uput) ? 2) koliko saznajem iz raznih tekstova to je jednostavan i čest zahvat, ali ne uvek uspešan. Vidim puno mladih ljudi na forumu ga je uradilo. Zanima me, pošto je moja majka 51. Godište, da li je zahvat podjednako jednostavan i nerizičan i za nju i koji bi bio najbolji način njene pripreme/oporavka od njega? Njeno opšte stanje organizma je generalno u redu i pod kontrolom, ali ima istoriju raznih oboljenja, rak dojke (uspešno operisana) , zaražena borelijom (ne znamo da li je dobila lajmsku bolest na kraju) , osteoporoza, reuma, kamen u žuči. Ne znam je li potrebno to da navodim. Veliko hvala unapred!!!

    Odgovoreno: 14. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Sve lekove može usimati sem amiodarona, jer se veoma sporo eliminiše iz organizma.
      godine ne predstavljaju faktor rizika za proceduru, koja je zaista rutinska, pogotovu n institutu dedinje. U 2-3% kao komplikacija se može javiti potreba za ugradnjom stalnog pejsmejkera, što se rešava na licu mesta.
      izvinjavam se zbog zakašnjenja sa odgovorom, nisam bio u srbiji neko vreme.