Postovani dr, moja ujna 61godiste, ima problema sa hipertenzijom, ima pritisak 190-110, pa 120-9o, i tako je varira i po nekoliko puta u toku dana. . , imala je i hipertenzivnu krizu, koja je prestala tek po uzimanju nitroglicerina, od terapije uzima tbl. Enalpril 2x1, bisoprolol 1x1, bromazepam 3mg. 2x1, i lasix p. P. , medjutim izgleda da joj terapija neodgovara, posto ona i posle uzete terapije ima povisen pritisak, jedino lasix ga malo snizava, laboratorija je uredu izuzev cholesterola koji iznosi 7, za koji nema th. I ima anemiju 3, 50 su eritrociti, i za to isto nema nikakvu th, osim oligogala. Na ekg se zapaza bradikadija hr-59. Interesuje me vase misljenje i terapija. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 17. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Varijacije krvnog pritiska poput ove koju ste opisali se javljaju kod anksioznih i nervoznih osoba i vrlo teško se mogu kontrolisati jer je pritisak čas jako visok a čas normalan. Terapija je dobra jer ima 3 leka koji deluju na različitim nivoima. Holesterol treba obarati nekim statinom. Ako frekvenca pada ispod 50 treba smanjiti dozu bisoprolola.