Za kardiologa ehokardiografski nalaz ao: 2. 9 sep: 1. 9 lp: 2. 9 dk: 1. 7 edd: 4. 3 esd: 2. 8 ivs: 0. 7 zz. 0. 8 ef 66% fs 36% protoci (m/s) aortni: 1. 1 mitralni: 0. 8 mr do1+ pulmonalni: 0. 8 trikuspidalni: 0. 7 trag tr aorta je u korenu norm. Dimenzija, , , njeni velumi su tanki i pokretni ocuvane sitolne separacije veluma, , trolisna, , sa norm. Protokom preko av u sistoli. Leva pretkomora je normalnih dimenzija, mr do 1+ mitralna valvula: prednji kuspus izduzen, ehogeniji, telom vrsi pokret ka lp. Leva komora norm. Dimenzija u sitoli i dijastoli "ocuvane globalne ukupne sitolne funkcije i dijast. Protoka. Desna komora je b. O. U perikardu nema izliva. , kontrola eho za 1 god. Prevencija bakr. Endokarditisa. Molim vas da mi objasnite dijagnozu. Koje mogu imati posledice zbog kako mi je otkriveno urodjene srcane mane i da li je potrebno koristiti neki lek unapred se zahvaljujem i ocekujem odgovor. S postovanjem, ljilja 1956

    Odgovoreno: 16. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Iz opisa vašeg ehoa nije baš jasno koja je mana u pitanju, jedino ako je u pitanju prolaps mitralne valvule. To se i ne tretira baš kao urodjena srčana mana i ne praktikuje se prevencija endokarditisa. To znači da pri svakoj stomatološkoj intervenciji treba da primate antibiotike pre i posle procedure.