Postovani, imam 21 godinu, i cesto imam palpitacije-tahikardiju i to prilikom mirovanja. Ne osecam nikakve druge tegobe, ne gusim se, ali tu i tamo se umaram. Poslednji put sam se obratila kardiologu u domu zdravlja u decembru 2009. Godine i tada mi je prepisan propranolol (ujutru i uvece po 1/4) koji i dalje pijem. Medjutim, ja i pored terapije videh da mi je puls jednog jutra bio 160! Inace, vrednosti mi se krecu izmedju 90 i 130 sa sve uvedenim lekom. Na poslednjem ekg-u koji je radjen (dec2009) pisalo je sinusna tahikardija i abnormal right axis deviation. Pregledajuci svoju medicinsku dokumentaciju, pronasla sam stare ekg iz 2007. Godine na kojima je pisalo: 79 bpm, synus rhytm, marked sinus arrhythmia, possible right ventricular hypertrophy (some/all of: prominent r in v1, late transition, rad, rae, sss) , borderline ecg. Zanima me koliko je ovo ozbiljno? Obraticu se kardiologu ponovo radi kontrole, ali bih volela da cujem i vase misljenje. Inace, studiram, ne pusim i ne pijem, ali nazalost, zbog studija sam i zanemarila fizicku aktivnost. Nadam se vasem odgovoru! Hvala! Pozdrav.

    Odgovoreno: 24. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Preko 100 u minuti je tahikardija i traži neku vrstu kliničke evaluacije. Trebate da uradite holter, da se vidi koliko često je prisutna tahikardija, da se objektivizira vrsta tahikardije što bi bilo važno za moguću terapiju. Treba uraditi ultrazvuk srca da mi se videla morfologija srčanih struktura koja nekada može biti razlog za ubrzan rad srca.