Poštovani doktore, pre izvesnog vremena porodični lekar me zbog sumnje na hipertenziju uputio kod kardiologa gde sam obavio dijagnostičke preglede koji su uključivali eho srca, 24h holter ekg i holter monitoring pritiska, test opterećenja. . . Eho je pokazao laku koncentričnu hipertrofiju miokarda leve komore, holter ekg "povremenu diskretnu st denivelaciju u v5 mod. Odvodu na višim fr. Srca ascendentnog toka", holter pritiska prosek 137/84, s tim da je maksimalni bio 176/104. Laboratorijski nalazi su u granicama normalnih vrednosti osim za trigleceride (2, 89) , ukupni holesterol (5, 78) , pri čemu je hdl-1, 02; ldl-3, 45; non hdl 4, 76, a ldl koeficijent 5, 67 na osnovu toga uspostavljena je dijagnoza cardiomyopathia isch. Hypert. Comp. Hypertensio art. I određena terapija tritace 5mg 1+0+1/2, nebilet 5mg 1/2 ujutro i zorkaptil 25mg pp. Moja pitanja vama glase: smatrate li ovu terapijom odgovarajućom i da li je ona doživotna? Utiču li ovi lekovi vremenom na seksualnu funkciju i ako je tako da li mogu da uz njih koristim neke od lekova koji je poboljšavaju (viagra, levitra, cijalis) koje od lekova iz grupe analgetika i antireumatika mogu nesmetano po potrebi da koristim uz postojeću terapiju? Uz veliki pozdrav, unapred se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 24. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Terapija je odgovarajuća ako vam je sa njom pritisak ispod 140/90mmhg. Terapija hipertenzije je obično doživotna ali se može menjati sa godinama. Ako nemate problem sa želucem sve antireumatike možete koristiti bez problema. Smete koristiti lekove tipa viagra, cialis jer nemate nitrate u terapiji.