Poštovani doktore,molim vas da mi date odgovor na sledeće pitanje: Dali je moguće da imam anginu pektors sobzirom da imam sve simptome te bolesti, a da nije moglo da se vidi na testu opterećenja Simptomi: Imam vrlo često tegobe u predelu srca iza grudne kosti, sa lev strane na samom početku srca u vidu bolnog stezanja,gušenja a tom osećaju prethodi kao neko čupkanje,golicanje ili peckanje. To se nekad javi usred noći , probudi me iz sna sa osećajem hladnoće i straha ()kao da me nešto crpe osećaj da mi nedostaje neka supstanca nešto što nemogu da definišem) ili tokom dana, nakon što ponesem neki teret ili malo potrčim, nekad bez ikakvog razloga. To čupkanje ne traje dugo ali neki neodređen bol (kao da sam probodena) iza grudne kosti nekad traje nekoliko sati pa i nekoliko dana sa povremenim prekidima . Nekad dobijem takav napad da nemam snage da govorim jer nemam vazduha, osećam iscrpljenost i opštu slabost. Nakon toga nekoliko dana se osećam kao rehovalescent. Postepeno se oporavim pa opet iznenada dobijem novi napad. Zatim prođe po par meseci da bezobzira na fizičke napore nemam nikakvih tegoba t( osim povremeno blagog gušenja).U tim situacijama uzmem malo aspirina, neko sredstvo za smirenje inače redovno pijem dva putapo 1/4 propranolola. Inače ovakve probleme imam dosta dugo oko 7-8 godina. Radila sam analize ( EKG više puta, Eho srca pa i test opterećenja. Rečeno mi je da su nalazi normalni i da nisam srčani bolesnik. Nisam gojazna, krvna slika je u granicama normale, nemam šećer. Imam 50 godina . u menopauzi sam od 2004.g. Molim vas da mi date savet - šta da radim? Hvala

    Odgovoreno: 21. 05. 2008.
    • Odgovor na prvo pitanje:
      Moguće je da imate anginu pectoris a da se ne vidi na testu opterećenja jer je njegova osetljivost oko 70%.A po Vašem opisu tegobe nikako ne liče na anginu i najvažnije je to da Vama fizička aktivnost ne izaziva tegobe. Ponašajte se normalno, živite bez straha.