Molim vas da mi protumacite ehokardiografski nalaz: aorta (u korenu 3. 0, separ. Listica 1. 7, uzlazna 3. 3) , leva pretkomora 4. 0, a pulmonalis 2. 0, donja suplja vena 1. 7, desna komora 2. 2. Leva komora edd 5. 3, esd 3. 5, septum 1. 0/1. 3, zadnji zid 0. 9, ef% 60, fs% 38. Mitralno usce vp m/s 1. 0/0. 7 - insuficijencija +2, aortno usce 1. 5, pulmonalno usce 0. 9 i trikuspidno usce 0. 5 - insuficijencija +1. Zakljucak aorta u korenu normalnih dimenzija, ushodna aorta urednog dijametra, skleroticnih zidova. Aortna valvula trolisna, skleroticnog anulusa, kuspisis zadebljani, uredne separacije listica u sistoli. Leva pretkomora granicno prosirena. Mitralna valvula sa zadnjim kuspisom slabo pokretnim, blago zadebljan, registruje se mr +2. Leva komora urednih zidova i endokavitarnih dimenzija, vidjen oziljak zadnjeg zida, ostali segmenti uredne kontraktilnosti, ocuvana sistolna funkcija. Desna komora urednih dimenzija, nad tv registrovana tr +1. Perikar zadebljao hiperehogene strukture, nije patoloski raslojen. Razumela sam da imam problem sa zaliskom, da li je po ovim nalazima neophodna hiruska intervencija i koliko brzo? Sta preporucujete od terapije?

    Odgovoreno: 24. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Iz podataka koje ste poslali se ne može videti kada je potrebna operacija. O tome odlučuje opšte stanje, pre svega prisustvo i napredovanje srčane slabosti. Ako imate gušenje, slabost, ako često ležite u bolnici, to bi trebao da bude razlog da je potrebna operacija.