Postovani, poslala sam vam pitanje u vezi marfanovog sindroma za koji sumnjam da moj momak ima. . Interesuje me jos da li znaci da je jedan od znakova da on nema taj sindrom ukoliko nema problema sa vidom i srcem tj, da li postoji mogucnost da su svi ostali simptomi, gotsko nepce, ravna stopala, visina, uvucenost donje vilice. . . Samo slucajnost? I da li ti problemi mogu da jave u kasnijem periodu zivota? I da li marfan obavezno ima sve karakteristike o kojima smo pricali, ili moze da se desi da su neki izostali? Hvala vam na razumevanju i odgovorima.

    Odgovoreno: 14. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Pacijent ne mora imati nikakve tegobe. Simptomi se mogu javiti naglo, brutalno iznenada. Imao sam pacijenta sa marfanom kome je pre 18 godina, kada je imao 23 godine, prvi znak bolesti bilo cepanje aorte. Operisan je, živ, ima porodicu. Problemi se možda neće javiti nikad u životu ali to je nepredvidivo.