Poštovani doktore Perišiću,imam koksaki virus b grupe i imam bolove u grudima i ubrzan rad srca kad sam bez terapije a pijem sotalex beta blokator,pisala sam Vam jednom i rekli ste mi da tegobe koje osećam nisu od virusa i tražili da Vam pošaljem holter i ultrazvuk.Sada sam uradila ultrazvuk i rezultati su sledeći:aorta u korenu 3.1mm,separacija veluma 2.0mm,leva pretkomora 2.9mm,LV EDD 4.3mm,LV ESD 2.8mm,EF 65mm,Septum 1.0mm,zadnji zid 0.9mm,nema perikardni izliv,TMP (E/AO) 1.12m/secc,Ao protok 1.12m/secc,TTP(E/A) 0.77 m/secc. ZAKLJUČAK DOKTORA:perikard zadebljan 6mm,(nemogu da pročitam valjda piše) alhemije na zadnjem zidu, alhemije lateralno,kinetika zida očuvana,MR 1+(bez hemodinamičkog značaja).Pre godinu i po dana mi je rekao da imam priraslicu apikalno a sad mi je naglasio da imam izražene priraslice.A na holteru piše:Tokom 24h-Holter EKG-a tokom dana gotovo sve vreme sin.tahikardijas,a tokom noći normofrekventna.Retke svega 4 pojedinačne VES retke SVES.Bez značajnih pauza.Minimalan puls 45 otkucaja a max 175. Otkucaji su bili mali samo dok ležim ili sedim dok ustanem skače na 170 bez ikakvog napora.Ništa teže ne mogu da radim i penjanje uz stepenice i brdo mi je prilično naporno,noge me bole od kolena na dole više listovi.Imam 36 godina,zanima me Vaše mišljenje jer na kontrolu idem tek 16 juna i rekao mi je da uradim hormone štitne žlezde i to sam radila pre godinu i po i tada je bilo u redu.Verovatno ću tada uraditi i test opterećenja.Puno pozdrava iz Kraljeva od Milice

    Odgovoreno: 21. 05. 2008.
    • Poštovana Milice,
      nalaz na ultrazvuku srca je normalan. A holter pokazuje jednu interesantnu stvar: tokom noći je srčana frekvenca normalna. Znači, kada spavate, kada ste mirni, kada je mozak isključen, srce radi normalno. Da je srce bolesno, frekvenca bi bila slična i danju i noću. Treba razmisliti o sedativima i videti kakva Vam je kondicija.