Pitanje za kardiologa -kardiohirurga: molim vas ako mozete da mi pomognete i posavetujete, naime na pregledu sam dobila sl. Rezultate-leva komora: norm. Dimenz. Endijastolni dijametar 4. 5, endsistolni 3. 1cm zidovi koncent. Zadebljali, septum 1. 3 zadnji zid 1. 3, l. Predkomora 3. 5 edlv 68ml ef 66% . Ocuvana sist. Funkc. Dijastolna disfunk. M. L. K. Aorta: asc3. 2cm sklerotski izmenjena delim. Kalcifikovana. Separacija veluma0. 5cm arii/iii centralni mlaz. Max pgao35mmhg mean 12vti62. Ava1. 1cm 2. Aortni kuspisi sklerotski izmenjeni kalcifikovani, slabo pokretni. Mitralni anulus norm. Dimenzija, mitralna valvula uredne separacije lako narusene koaptacije mr i/ii. Max pgmv 2. 3mmhg, mean 1vti 23. Mr anulus normal. Dimenzija. Desna komora nor. Dimenz. Tri/iirvsp28mmhg. Zakljucak insuf. Et stenosis valv. Aorte gr. Medii*koncentricna hipertrofija m. L. K. +dijastolna funkcija m. L. K. Posto imam 59 godina zanima me jer se osecam vrlo lose i imam bolove da li cu biti operisana i da li se ovakve operacije izvode u okolnim zemljama i sta mi vi preporucujete? Unapred zahvalna!!!

    Odgovoreno: 11. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Po parametrima koje ste naveli aortna mana koju imate još nije za operaciju, pa se morate redovno kontrolisati jer će mana u dogledno vreme trebati da se reši veštačkom valvulom. Ovakve operacije se izvode uspešno u svim kardiohirurškim centrima.