Poštovani doktore! Decembra. 2007. Godine su mi urađena 4 bajpasa. Interesuje me sledeće: - po odluci konzilijuma trebalo je da se uradi trostruki baj pas ali je hirurg koji me je operisao odlučio da mi uradi 4-struki baj pas. Da li je to za mene bolje? - koliki je vek trajanja baj pasa? - da li se kod eventualnog zapušenja baj pasa moze ugraditi stent na mestu zapušenja, i ako ne može zašto? Kakva je praksa? Napominjem da mi je krajem februara. 2008. Godine operisana aneurizma abdominalne aorte. Hvala vam i pozdravljam vas

    Odgovoreno: 08. 03. 2010.
    • Poštovani,
      4 baj pasa su bila odluka hirurga koji je gledao vašu koronarografiju. Kao vek trajanja venskih graftova se uzima 10 godina, arterisjki se ne tretiraju tako. Suženje na graftu se može rešiti stentom ali to često u praksi nije moguće jer su graftovi puni trombotičnih masa i veliki je rizik njihovog ponovnog zapušenja ili čak rupture.