Postovani doktore, imam 49 godina. Pre godinu dana, osetila sam se lose, otisla kod doktora i ustanovljen je povecan krvni pritisak 140/90 i ubrzan puls 80-90. . Dobila sam conkor 1/2 tbl. Test opterecenja je bio ok. U letnjem periodu mi je pritisak bio toliko nizak 90/60, vrtelo mi se u glavi i prestala sam da uzimm concor. Jedno vreme sam bila ok. U toku ove zime javlja mi se lupanje srca i ponekad otezano disanje. . . Danas sam otisla kod kardiologa i na pocetku pregleda, pritisak je bio 125/80 onda mi je radio ekg i eho srca i to je sve normalno. Ponovo mi je izmerio pritisak i bio je 150/90, puls 95. Prepiso mi je tritace 1, 25 mg ujutro, propranolol prema potrebi, omega defend 2x dnevno i persen forte caps pp. Dijagnoza: menopaza, palpitatio, hta oscillatoria, nicotinizmus. Veci deo mojih problema doktor je pripisao menopauzi, ali ipak mi je dao lekove za hipertenziju iako je to kod mene promenljiva stvar. Najvise mi smeta povremeno "lupanje srca" sta vi mislite koja kombinacija je bolja za moj slucaj: (samo concor) ili tritace i propranolol u kombinaciji? Da li sam ja uopste pacijent za te lekove ili su ovo tipicni simptomi menopauze? Zbunjena sam. Napominjem da sam fizicki aktivna i da se zdravo hranim. Ono cega se ne bih odrekla su cigarete i slatkisi. Nisam gojazna. U mom zivotu je sve prilicno normalno osim ove dileme oko lekova??? Molim vas budite konkretni u odgovoru i izvinite na mojoj opsirnosti. Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 08. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Potreban vam je jedan lek iz grupe beta blokatora a to su propranolol i concor. Treba uzimati jedan od njih da vam regiliše lupanje srca a ako je pritisak srca dobar, onda tritace nije potreban. Promenljiva tenzija je karakteristična za emotivne osobe i te skokove pritiska je teško kontrolisati. Nema neke velike dileme oko lekova jer niste bolesni i ne treba vam ozbiljna terapija.