Postovani doktore, moja mama (1954) vec godinama ima anginu pectoris. Trebalo je da uradi test opterecenja, ali nije bila u stanju.Naime, ima Rajnaudov sindrom, kao i suzenje krvnih sudova u predelu vrata, pa nije mogla podneti test. Kardiolog je preporucio dobutaminski test. Kakav je to test i da li je opasan? Po nekim pricama zvuci neprijatno, cak i opasno, ali nisam uspela da pronadjem konkretne i strucne informacije. Hvala unapred! S postovanjem Jelica S.

    Odgovoreno: 20. 05. 2008.
    • Cilj hodanja po traci je da se poveća srčana frekvenca i da povećani zahtev srčanog mišića na EKG-u pokaže znake angine, ako postoje suženja na krvnim sudovima. U pacijenata kao što je Vaša mama i u još nekim kategorijama ubzanje frekvence se postiže lekovima (dopamin-dobutamin) i nije ništa opasniji nego što bi bila ergometrija. Efekat davanja leka se kontroliše ultrazvukom i traže se ispadi u kretanju zidova leve komore. Slobodno pošaljite mamu na test.