Poštovani doktore, rođen sam 1940. Godine. Imam ugrađen stent. Već 40 godina patim od gihta. Od kardio terapije redovno uzimam: 1. Norvase 2. Concor car 3. Plavix 4. Cardiopirin, zamenjen sa ticlodixom 5. Farin 6. Zoclor 7. Plavix 75 mg i ticlodix 250 mg. (po preporuci kardiologa ih pijem u isto vreme posle ručka) pošto mi je utvrđena i dijagnoza sindrom canalis karpalis, na levoj šaci, po savetu neurohirurga idem na fizikalnu terapiju. Fizioterapeti su mi rekli da su iznenađeni zato što pijem plavex i ticlodix zato što su to potpuno isti lekovi i da jedan treba da izbacim. Unapred zahvalan molim vaš savet

    Odgovoreno: 06. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Plavix i ticlodix nisu uopšte isti lekovi (po sastavu) a imaju isti efekat smanjenja slepljivanja (agregacije) trombocita. Ako je aspirin zamenjen ticlodixom, možda je utvrdjena rezistencija na aspirin, ne vidim drugi razlog za ovu kombinaciju lekova. Nije nemoguća ali je vrlo retka.