Postovani, doktore/doktorka, (internista) imam 25. Godina, i do skoro je bilo sve ok. Posto trenutno ne radim, a u civilnoj sam vojsci, malo sam vise nervozan i napet. Poslednjih dana sam imao i malo visok pritisak (150-90) . Inace je 120-70. Sutradan sam obavio preglede krvi i ekg. Sto se tice krvne slike, rekli su mi da je sve sem holesterola 7. 8 i triglicerida (na gornjoj granici) , uredu. (svestan sam sta to znaci) po vidjenju ekg-a (pokazuje da srce radi malo ubrzano) , internista mi je rekao da moram da setam i da se fizicki praznim jer mi je usled napetosti i nervoze skocio pritisak (oscilira) , a i holesterol. Kao terapiju sto se tice pritiska dao mi je da pijem "bisoprolol 5mg" i to da pijem 2x1/4. Postovao sam to, ali vec posle 2 dana, pritisak se vratio u normalu 120-70, donji cak bude i manji, do 60. S obzirom da znam da ne smem naglo da prekinem sa lekom, ne znam da l da smanjim na 1x1/4, ili da nastavim po istom? Takvu terapiju od 2x1/4, mi je nalozio na 20. Dana, pa da odem ponovo na kontrolu (ekg i pregled) . Koje je vase misljenje po pitanju pijenja leka, 1 ili 2 cetvrtine i da li bi trebalo da idem na kontrolu, ako mi se pritisak normalizuje i ako sada predjem na po 1/4 dnevno? Unapred hvala!!!! Da pomenem jos i ovo, tih 3, 4 dana dok mi se sve to desavalo pio sam po 1/2 lorazepama od 2. 5mg, dnevno, jel sam sav bio nekako stegnut u vratu i u zadnjem delu glave.

    Odgovoreno: 06. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Ako se pritisak normalizovao to može biti posledica uzimanja leka ali su se možda promenili i razlozi koji su doveli do skoka pritiska. Imate 25 godina i naravno da trebate da vidite da li pritisak može biti dobar bez lekova. Sedativi će vam biti od koristi jer ste napeti.